10 tipů na správné umístění
Pokud se v létě chcete koupat ve svém bazénu, měli byste o tom začít vážně přemýšlet už dnes.
Jistě můžete počkat na první červnová horka, koupit v supermarketu nafukovací bazének a napustit do něj vodu hadicí, kterou prostrčíte oknem. Takový zážitek ovšem nestojí za mnoho a uspokojí jen malé děti, které se vděčně cákají v každé louži.
Pokud si ovšem plavání ve vlastním bazénu míníte pořádně užívat, jistě vybudujete solidní bazén, který pojme hodně vody, můžete v něm dělat alespoň pár plaveckých temp a vybavíte ho moderní technologií. Takový bazén ale něco stojí, rychlé peníze formou půjčky můžete získat už teď.
1. Kde se chcete koupat?
Bazén nejspíš umístíte do zahrady nebo na dvůr. Pokud projektujete nový dům, můžete bazén umístit do suterénu (je to levné a praktické), do přízemí (uvidíte ven a v létě je možné propojit zahradu s bazénem), nebo na terasu či dokonce střechu domu (je to elegantní a exkluzivní koupání).
Nezapomeňte vždy spolupracovat nejen s architektem, ale také se stavebním inženýrem a statikem! Obyčejné domy nejsou na bazény dimenzované, a proto je potřeba používat nejen správnou izolaci a další materiály na výstavbu bazénu, ale také zajistit dostatečnou únosnost samotného domu. Bazén totiž velmi zatěžuje konstrukci budovy.
2. Soukromí je nejdůležitější!
Soukromý bazén slouží především k uvolněnému odpočinku rodiny a případně pozvaných přátel. Mnoho lidí se rádo koupá bez plavek, případně ženy bez horního dílu plavek a malé děti úplně nahaté. Na to byste měli myslet, než se rozhodnete, kam bazén umístíme.
Při koupání by neměli rušit sousedé. Není vhodné, aby sem bylo vidět z ulice. Co nejvíce omezíte hluk okolní dopravy. Obecně lze říci, že bazén se buduje co nejdále od veřejných komunikací a kryje se vysokým plotem nebo vrostlou zelení.
Správné umístění bazénu a dotvoření jeho okolí nejlépe doporučí zahradní architekt.
3. Čím více slunce, tím lépe
Venkovní bazény je možné instalovat s přihříváním vody, nebo se o její teplotu postará příroda a teplé počasí. V každém případě je ovšem kvůli koupání a opalování třeba, aby sem slunce svítilo co nejdéle. Odborníci doporučují, aby to bylo v létě aspoň 10 hodin.
Pokud si nejste zcela jisti, jak je osluněno vámi vybrané místo na bazén, můžete si to nechat spočítat podle tabulek, které používají stavební projektanti, nebo si to jednoduše změřte pomocí hodinek. Teď na začátku jara ovšem musíte počítat s faktem, že slunce je ještě nízko nad obzorem a v létě bude svítit déle.
Obvykle se tedy bazén umísťuje na jih nebo jihozápad od obytné budovy.
4. Bazén potřebuje prostor
Provoz bazénu vyžaduje nejen místo na vodní hladinu, ale také dost místa okolo.
Opalovat se můžeme na trávě, lehátka nebo židličky tam můžeme také postavit. Daleko pohodlnější je ovšem aspoň částečně zpevněný povrch, například kačírek, dlaždice, nebo tvárnice.
Nutná je zpevněná plocha přímo okolo bazénu. Doporučuje se šířka alespoň 1,2 metru. Vystupuje se na ní rovnou z bazénu, vedou na ní žebříčky nebo schody z vody, chodí se po ní, když bazén udržujete a čistíte.
Pokud vstupujete do vody rovnou z trávníku, bude voda v bazénu neustále špinavá a na hladině budou plavat lístky a stonky.
5. Bazén pod střechou
Pokud plánujete bazén zastřešit, počítejte s dalším místem navíc. Zastřešení vždy přesahuje okraje bazénu nejméně o několik desítek centimetrů.
Na posuvnou střechu počítejte další prostor, kam se odsunují jednotlivé segmenty. Obvykle to bývá nejméně 2,5 metru volné plochy za bazénem.
6. Jaký typ bazénu zvolit?
Základní dělení zahradních bazénů je na zapuštěné a nadzemní.
Nadzemní bazén je levný, jednoduše se montuje a vyžaduje pouhé srovnání terénu, na který ho posadíte. Nic moc hezkého to ale není.
Proti tomu bazén zapuštěný do terénu neruší vzhled zahrady. Naopak jí dodává zajímavou krásu.
Výběr zapuštěných bazénů je veliký, co do materiálů i tvarů. Můžete mít, cokoliv napadne vás nebo vašeho architekta. Zvolit si můžete velikost, hloubku, tvar i barvu.
Nejlevnější je laminát. O něco dražší je vyzděný či betonový bazén s plastovou fólií. V současnosti jsou populární efektní vany z nerezu. Mezi nejluxusnější patří bazény s keramickým obkladem, nebo dokonce mozaikou.
Ceny zapuštěných bazénů začínají na několika desítkách tisíc korun. Můžete za ně ovšem zaplatit i o dva řády více. Záleží jen na vašem vkusu a finančních možnostech.
7. Stromy, keře, květiny a rostliny
Listnaté i jehličnaté stromy a keře by měly růst co nejdál od zahradního bazénu. Totéž se týká také květin, které produkují velké množství pylu.
Spadané listí, jehličí ani pyl, či rostlinný odpad nepatří do bazénu. Jednak je to nehezké, ale hlavně je to nehygienické. Organický materiál v teplé vodě rychle hnije.
V blízkosti bazénu by neměly být ani zeleninové či okrasné záhony, protože déšť z nich může vyplavit zeminu, ale také hnojivo a stékají s přebytečnou vodou do bazénu.
8. Filtrace je citlivá technologie
Bazénové technologie patří do technické místnosti v domě, nebo v případě velkého bazénu do samostatné budovy. Nikdy by neměly být umístěné volně, aby na ně nemohl déšť, prach a špína v ovzduší. Škodí jim i mráz a sníh.
Jedná se především o pískovou filtraci. Maximální vzdálenost filtračního zařízení od bazénu souvisí s výkonností čerpadla a použitou technologií. Se vzdáleností a výškou klesá tlak v potrubí, a je nutné tento vztah propočítat. Nechejte si proto poradit od specializované montážní firmy, kam a jak filtraci zabudovat.
9. Solární panely a tepelné čerpadlo
Pokud se vám vyplatí solární panely nebo tepelné čerpadlo, neváhejte s jejich instalací. Jde o ekologické a trvanlivé zdroje energie. Na jejich pořízení můžete za určitých okolností získat dotace od státu.
Solární panely patří na střechu domu, případně na stěny otočené k jihu. Jinde působí jako pěst na oko, což můžeme pozorovat ve velkém měřítku na solárních elektrárnách vybudovaných v polích.
Tepelné čerpadlo je nenápadné a lze ho instalovat i na zahradu do nějakého skrytého místa, ale je nutné počítat z kruhem o průměru nejméně 1 metr. Prostor potřebuje k nasávání teplého a vypouštění odpadového studeného vzduchu.
10. Protiproud na trénink i zábavu
Domácí bazén se nikdy nevyrovná aquaparku ani sportovnímu plaveckému bazénu, protože velikost vodní plochy je nenahraditelná.
Částečně si můžeme pomoci protiproudem. Umožňuje kvalitní plavecký trénink i v malém bazénu, anebo lze jeho pomocí vytvořit divokou řeku jako v aquaparku.
Protiproud funguje na principu vodních trysek, které pomocí čerpadla do vody vhánějí vzduch a vytvářejí silný proud. Jeho sílu lze regulovat a lepší modely umějí proud i nasměrovat. Plavec překonává odpor proudu vody a při tom plave na jednom místě.
Statický protiproud se instaluje již při budování bazénu. Závěsný protiproud se umísťuje do bazénu na začátku koupací sezony a na konci se odmontuje.
Protiproud s nejnižším výkonem stojí přibližně dvacet tisíc korun a je vhodný na vodní hrátky pro děti do menšího bazénu. Střední protiproudy přijdou na třicet až čtyřicet tisíc korun a jsou určené pro kondiční plavání. Cena za protiproud s vysokým výkonem do velkého bazénu se může snadno vyšplhat nad sto tisíc korun. Jedná se pak o profesionální vybavení vhodné pro tvrdý sportovní trénink.