Rozsáhlý vápencový lom Homolák nedaleko Koněpruských jeskyní u Berouna je v nejnižším těžebním patře zatopený. Jezírko slouží jako oblíbené neoficiální koupaliště.
HORYDOLY.cz: Kde se natáčely Tři princezny?
Bohužel je zde koupání zakázáno. Lom sice již dosloužil pro těžbu, ale ukládal se v něm nepotřebný materiál z vedlejšího lomu Plešivec a po ukončení zdejší těžby, se zaváží hlušinou ze vzdálenějšího velkolomu Čertovy schody.
Kvalitní vápenec pro ocelárny
Lom v kvalitním koněpruské devonském vápenci byl otevřen v 90. letech 19. století. První zprávy jsou o statkáři Aloisi Homolovi z Vinařic, který otevřel lom nazvaný Za dlouhým. K průmyslové těžbě vápenců dochází po výstavbě kruhové pece ve Zdicích po roce 1900. Majitelem lomu se stala firma Josef Nesměrák a poté C. Wedell.
Roku 1918 koupily lom Škodovy závody k výrobě vápna pro své ocelárny. Lom byl postupně spojen s několika malými lůmky v nejbližším okolí. Škodovy závody tak měly dostatek suroviny nejen pro sebe, ale vápenec dodávaly také chemickým a keramickým závodům na Plzeňsku.
Až do 50. let minulého století se těžilo výhradně ručně. Teprve 1958 se začalo s clonovými odstřely a do lomu byl instalován lžícový nakladač. 1961 bylo do provozu uvedeno elektrické rypadlo. Těžba v Homoláku skončila 1984.
Homolák byl původně bez stálého jezera. Přirozený krasový odtok ze dna lomu se však zanesl a došlo k zaplavení nejnižšího těžního patra.
Doprava autem nebo na kole
Orientačně nejjednodušší je příjezd autem na sedlo, kde zelená turistická značka křižuje silnici Měňany – Suchomasty. Odtud se jde pěšky 500 metrů na sever k okraji lomu. Sestup do lomu vyžaduje opatrnost a zdatnost.
Na kole či koloběžce se dá přijet po zelené značce lesními cestami od Koněprus nebo Vinařic.
Nejbližší autobusová zastávka je Bykoš, odbočka Vinařice, která je vzdálená od lomu 1,5 km. Zajíždí sem bus z Berouna.
HORYDOLY.cz: Přes Koukolovu horu, Koněprusy a Homolák na koloběžce