Menu
Bukovanská

Bukovanská zátoka Orlická přehrada

Adresa: Bukovany, cca 4 km na východ do údolí

Popis: Přírodní koupání v přehradní nádrži

Vybavení: Písčité a kamenito-písčité pláže, kemp a kotviště v ústí Soudného potoka

Provozní doba: léto

Vstupné: zadarmo

Web: https://www.kempbukovanska.cz/

Na Orlické přehradě je jediná pláž, kam svítí slunce celý den. Od rána do večera na ní nepadne ani kousek stínu. Najdete ji na ostrohu Bukovanské zátoky pod Taterovým vrchem. Není tu žádný kemp, musí se sem dojít od auta pěkně po svých a dojem nekazí jediný stánek s občerstvením.

Celá Bukovanská zátoka má čistou a teplou vodu.

Ani za silného větru se na hladině nevytvářejí velké vlny, protože je chráněná ze všech stran zalesněnými kopci. Proto si ji také jako kotviště oblíbili jachtaři.

Jachty kotví v Bukovanské zátoce na Orlíku. FOTO: Kuba Turek

Nejlepší místo je ovšem poloostrov, u kterého se hladina Bukovanské zátoky stýká se samotnou přehradní nádrží Orlík. Svítí sem slunce a nikdy tady nepadne stín. Koupat se lze od ranního kuropění do západu slunce.

Orlík
Bukovanská zátoka pod Taterovým vrchem na Orlíku. FOTO: Kuba Turek

Doprava?

Autem jedeme po hlavní silnici z Příbrami do Strakonic. Odbočíme do Bukovan a do vesničky Podholušice. Silnice se zúží na lesní silničku, prudce se sklopí (pozor na špatnou kvalitu asfaltu!) a úzkým údolím nás sveze na rozcestí u stanového tábora. Zde auto odstavíme na okraji komunikace.

Jdeme pěšky lesní traktorovou cestou nad levým břehem Bukovanské zátoky půl kilometru na označené místo Taterův vrch. U tabulky cesta uhýbá prudce doleva. My sestoupíme na poloostrov vyšlapanou pěšinkou vpravo dolů. Od stanového tábora lze k Bukovanské zátoce přijít zprava i zleva a vybrat si kterékoliv místo ke koupání.

Doprava hromadnou veřejnou dopravou je problematická. Parník v Bukovanské zátoce nestaví. Nejbližší autobusové zastávky jsou v Kozárovicích a Bukovanech a ještě k tomu jezdí zdejší spoje jen zřídka. Železnice je příliš vzdálená.

Na kole lze přijet pouze z Bukovan, ale návrat vede do strmého stoupání.

HORYDOLY.cz:

GEOCACHING Powertrail Vlečka na Orlík

CLINMBING Malá skalka u Kamenné

ADRENALIN Bungee na Zvíkovském mostu

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.