Menu
Kanoe Šeberák

Koupaliště Šeberák Praha

Adresa: Praha 4, Kunratice, K Šeberáku 1538

Popis: Rybník 9 ha

Vybavení: Nudistická pláž, pláž s dětským hřištěm, restaurace, půjčovna lodiček

Provozní doba: Červen - září

Vstupné: zadarmo

Web: https://www.seberak.cz

Mírně zanedbané koupaliště na rybníku s písčito-travnatou pláží. Sprchy, šatny a WC. Občerstvení a restaurace. Bašta pražského nudismu/naturismu. Půjčovna sportovních potřeb. Vstup psů do areálu je povolen pouze na vodítku a platí zákaz volného pobíhání psů. Koupání psů je možné v zadní části areálu.

Proč bychom tam tedy měli vyrazit? Slunit se na nudistické pláži (u Kunratické spojky), nebo se projet na šlapadle u hlavního vstupu (z Kunratic), případně zajít na pivo a oběd do restaurace Šeberák.

Šeberák
Nudistka se koupe na Šeberáku. FOTO: Kuba Turek

Nudisté na Šeberáku

Šeberák je rybník mezi Kunraticemi a Šeberovem na jižním okraji, kde zástavba připomíná spíš vesnici než velkoměsto.

Slouží k rekreačním účelům. Na jihozápadním břehu funguje restaurace Šeberák se sportovním areálem, zpoplatněným koupalištěm, hřištěm a pláží. Na jihovýchodním břehu je od 80. let minulého století nudistická pláž. Vstupné se zde neplatí a není zde ani sociální vybavenost.

Šeberák
Rybník Šeberák. FOTO: Kuba Turek

Devět hektarů vody

Plocha Šeberáku je 9 hektarů. Na délku měří zhruba půl kilometru. Obvod jsou necelé 2 kilometry. Hladina leží ve výšce 279 m n.m.

Rybník napájí Kunratický a Olšanský potok. Odvodňuje ho Kunratický potok směrem do Kunratického lesa, Hornomlýnského a Dolnomlýnského rybníka.

Rybník Šeberák byl poprvé zmiňován roku 1602 jako součást kunratické rybniční soustavy, ale jistě zde byl již dávno před tímto datem.

První koupaliště na Šeberáku zřídil 1933 majitel velkostatku Karel Krob. Přes zimu využíval rybník jako zdroj ledu do ledáren k chlazení piva v hostincích a masa u řezníků. 1937 byla postavena velká samostatná ledárna přímo v hrázi a led na prodej se v ní skladoval do poloviny 50. let.

Po peripetiích se soukromým majitelem na začátku tisíciletí, který vypouštěl a napouštěl rybník, jak se mu zachtělo, oplocoval vodní plochu a plánoval výstavbu obytných hausbotů, vykoupilo Šeberák a vedlejší Olšanský rybník hlavní město Praha. Je tedy volně přístupný pro bruslaře i plavce.

HORYDOLY.cz: Chceš vidět sinice? Plav na Šeberák!

Doprava

Nejzajímavější je přijet k Počernickému rybníku na kole nebo koloběžce. Přírodou vede cyklotrasa A213 skrze Kunratické údolí. Po ulicích spojuje cyklotrasa A21 Jižní Město, Šeberov, Libuš a Modřany.

Autobusy městské hromadné dopravy přijíždějí až na hráz rybníka od metra Budějovická nebo Háje.

Auto lze zaparkovat u restaurace Šeberák.

Šeberák jízdní kolo
Na Šeberák se dá přijet na kole. FOTO: Kuba Turek

V zimě se na Šeberáku bruslí

V zimě bývá Šeberák jeden z nejdéle zamrzlých velkých rybníků v Praze.

HORYDOLY.cz: Bruslení v Praze – Šeberák a rybníky v okolí

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.