Velký Počernický rybník býval vyhlášeným koupalištěm pro obyvatele východního okraje Prahy. Ještě před třiceti lety se sem přijížděly vykoupat a zaplavat tisíce lidí denně. Dnes se na travnaté pláži sejde za horkých letních dní jen pár místních mladíků a slečen, občas sem zabloudí nejspíše omylem cyklista z nedaleké cyklostezky.
Hlavním důvodem, proč Velký Počernický rybník ztratil svoji přitažlivost pro milovníky vody, je všeobecný přesun do aquaparků. Dalším důvodem malé popularity je nedaleká výpadovka z Prahy, pražský okruh a frekventovaná železniční trať, které způsobují hluk.
Zámecký park je opravený
Velký Počernický rybník byl postaven roku 1848 především jako zásobárna energie pro zámecký mlýn. Kromě toho sloužil jako chovný pro ryby na spotřebu i prodej a také v zimě na výrobu ledu do hospod i domácností.
Po druhé světové válce se začal pravidelně vypouštět a byl určený pouze na chov ryb. Tato funkce mu zůstala dodnes.
V zámeckém parku je opravená budova mlýna a pivovaru, funguje tu restaurace nazvaná Léta Páně. Park je revitalizovaný a volně přístupný. U vstupu vítá návštěvníky opravená socha Jana Nepomuckého.
Doprava
Nejzajímavější je přijet k Počernickému rybníku na kole. Z centra Prahy sem vede cyklostezka údolím Rokytky anebo z Vinohrad přes Malešice a Štěrboholy. Možné je také využít terénní trasu podél Rokytky. Pokračovat lze třeba do Brandýsa nad Labem nebo Čelákovic.
Pěšky můžeme přijít po modré turistické značce z Uhříněvsi.
Vlak zastavuje ve stanici Praha – Dolní Počernice na železnici z Prahy do Českého Brodu. Autobusy městské hromadné dopravy přijíždějí z Palmovky a od Depa Hostivař. Přímo na břehu je autobusová zastávka Nad Rybníkem.
HORYDOLY.cz: Na Počernický rybník vzpomínají homosexuálové
HORYDOLY.cz: Bruslení v Praze – Velký Počernický rybník