Menu
Velký Počernický rybník

Velký Počernický rybník Praha

Adresa: Praha, Dolní Počernice

Popis: Rybník o velikosti 20 ha

Vybavení: Přilehlý zámecký park a pivovarská restaurace

Provozní doba: Celoročně

Vstupné: zadarmo

Velký Počernický rybník býval vyhlášeným koupalištěm pro obyvatele východního okraje Prahy. Ještě před třiceti lety se sem přijížděly vykoupat a zaplavat tisíce lidí denně. Dnes se na travnaté pláži sejde za horkých letních dní jen pár místních mladíků a slečen, občas sem zabloudí nejspíše omylem cyklista z nedaleké cyklostezky.

Hlavním důvodem, proč Velký Počernický rybník ztratil svoji přitažlivost pro milovníky vody, je všeobecný přesun do aquaparků. Dalším důvodem malé popularity je nedaleká výpadovka z Prahy, pražský okruh a frekventovaná železniční trať, které způsobují hluk.

Dolní Počernice zámecký park Praha
Počernický zámecký park. FOTO: Kuba Turek

Zámecký park je opravený

Velký Počernický rybník byl postaven roku 1848 především jako zásobárna energie pro zámecký mlýn. Kromě toho sloužil jako chovný pro ryby na spotřebu i prodej a také v zimě na výrobu ledu do hospod i domácností.

Po druhé světové válce se začal pravidelně vypouštět a byl určený pouze na chov ryb. Tato funkce mu zůstala dodnes.

Velký Počernický rybník
Velký Počernický rybník, mlýn pod hrází. FOTO: Kuba Turek

V zámeckém parku je opravená budova mlýna a pivovaru, funguje tu restaurace nazvaná Léta Páně. Park je revitalizovaný a volně přístupný. U vstupu vítá návštěvníky opravená socha Jana Nepomuckého.

Doprava

Nejzajímavější je přijet k Počernickému rybníku na kole. Z centra Prahy sem vede cyklostezka údolím Rokytky anebo z Vinohrad přes Malešice a Štěrboholy. Možné je také využít terénní trasu podél Rokytky. Pokračovat lze třeba do Brandýsa nad Labem nebo Čelákovic.

Velký Počernický rybník
Velký Počernický rybník. FOTO: Kuba Turek

Pěšky můžeme přijít po modré turistické značce z Uhříněvsi.

Vlak zastavuje ve stanici Praha – Dolní Počernice na železnici z Prahy do Českého Brodu. Autobusy městské hromadné dopravy přijíždějí z Palmovky a od Depa Hostivař. Přímo na břehu je autobusová zastávka Nad Rybníkem.

HORYDOLY.cz: Na Počernický rybník vzpomínají homosexuálové

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.