Menu

Zatopený lom Chrástnice

Adresa: Břežany II, návrší severovýchodně nad obcí

Popis: Zatopený lom

Vybavení: Rybářská základna

Provozní doba: Celoročně

Vstupné: zadarmo

Web: Koupání v lomu Chrástnice a příjezd na koloběžce


Z vesnice Břežany II vystoupáme polní cestou na plochý vrchol Chrástnice (260 m). Daleko široko je to jediné zalesněné místo v zemědělském kraji mezi Českým Brodem a Klánovickým lesem.

Voda z podzemního pramenu i z deště

Západní část vrchu je odtěžena jen mělce a voda tam není. Ve východní části zeje hluboký lom. Zhruba v osmimetrové hloubce je hladina. Voda sahá podle různých zdrojů do hloubky 10 nebo 20 metrů.

Vodní hladina má plochu zhruba 80×20 metrů. Ačkoliv do lomu vyvěrá silný spodní pramen, záleží také na množství dešťových srážek. 

Rybářská základna

Nad lomem Chrástnice je vybudovaná jednoduchá rybářská základna ke komerčnímu rybolovu. Na několika místech nad hladinou se nacházejí vyrovnané plošiny pro pohodlí rybářů, kteří si lov na udici zaplatili.

Koupání je zde povoleno. Zakázané je venčení psů a jiných domácích zvířat.

Závětří tvoří nejen skalní stěny zatopeného lomu, ale také husté stromoví nad nimi. V létě si můžete natrhat třešně.

V lomu Chrástnice se těžil křemenec, vápenec a sopečné horniny, které se zde ukládaly v prvohorách před 300 až 500 miliony let. Těžba kamene tu skončila roku 1941, kdy se přestala vyplácet. Už roku 1927 totiž narazili lomaři na podzemní pramen a vodu bylo nutno neustále odčerpávat.

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.