Vzniku křečových žil nemůžeme předejít, protože jejich tvorba je až z 90 % vázána na genetiku. Křečové žíly postihují ženy i muže. Mohou i nemusí bolet. Jejich včasnou léčbou můžete ale předejít vážnějším zdravotním problémům, jako je chronická žilní nedostatečnost se sklonem k trombózám, bércové vředy a onemocnění lymfatického systému.
Co jsou křečové žíly
Žíly dolních končetin jsou vybaveny chlopněmi, které podporují tok krve směrem k srdci. Když přestávají chlopně fungovat, začnou se tvořit křečové žíly (varixy). Krev, která by měla téct nahoru k srdci není řádně odčerpávána, nemůže odtékat, hromadí se v žilách. Ty se postupně rozšiřují a deformují.
Proč je léčba křečových žil důležitá
Projevy křečových žil mohou být:
- noční křeče
- pálení
- brnění
- bolest
- pocit těžkých a unavených nohou
Tyto symptomy se zhoršují ke konci dne, po delší době stání nebo sezení a v letních měsících. Pokud s těmito potížemi nenavštívíte lékaře, hrozí, že se projevy budou zhoršovat, křečové žíly se budou zvětšovat, mohou vznikat těžko léčitelné bércové vředy a může dojít až k trombóze.
Správnou léčbu křečových žil vám doporučí v BcD Clinic, kde se na léčbu křečových žil specializují. Více zde
Možnosti odstranění křečových žil
Možností odstranění křečových žil je několik. Podle velikosti a typu křečových žil lékař navrhne vhodnou metodu jejich odstranění. Může to být:
- Flebektomie
- Laserová operace křečových žil
- Sklerotizace křečových žil
Flebektomie
Flebektomie je miniinvazivní zákrok, který se běžně provádí v místním znecitlivění. Vznik podlitin je minimální. Při flebektomii dochází k odstranění menších křečových žilek. Žilky se odstraňují po drobném naříznutí tkáně nebo pomocí vpichů. Vzniklé ranky není obvykle nutné šít. Minimálně 14 dní po zákroku je nutné nosit bandáže nebo kompresní punčochy. Vpichy nebo ranky se hojí velmi rychle – obvykle do 1 týdne. Pokud by došlo ke vzniku podlitin, ty se vstřebají mezi 2 – 6 týdny. Viditelnost jizviček bývá velmi malá, postupem času mohou mizet úplně. Pokud by nějaká jizvička byla viditelná (někdo na vznik jizev může trpět), pak se dá odstranit laserem.
Laserová operace křečových žil
Laserová operace křečových žil je také miniinvazivní zákrok, který se provádí v lokální anestezii. Po zákroku pacient odchází domů, není nutná hospitalizace. Laserová operace je vhodnou náhradou klasické chirurgické operace. Laserová operace křečových žil má oproti chirurgickému odstranění mnoho pozitiv:
- Po zákroku není nutná hospitalizace
- Zákrok je miniinvazivní
- Snížení pooperačních komplikací
- Lepší estetický výsledek
- Minimální bolestivost
- Kratší doba nošení kompresivních punčoch
Zákrok se provádí zasunutím laserového vlákna do žíly a jeho postupným vytahováním dochází k zatavení žíly efektem koagulace. To znamená, že se světelná energie laseru změní na tepelnou a díky tomu dojde k uzavření žíly. Po zákroku se pacient může ihned pohybovat. 1 – 2 týdny po operaci je nutné nosit kompresní punčochy.
Sklerotizace křečových žil
Při sklerotizaci křečových žil se do žíly aplikuje sklerotizační tekutina, která v žíle způsobí mikrozánět. Stěny žíly se poté slepí a přemění ve vazivový pruh. Nějakou dobu (kterou určí lékař) je nutné nosit kompresní punčochy. Čím důsledněji jsou punčochy nošeny, tím je efekt sklerotizace větší.
Prevence vzniku křečových žil
Jak jsme psali na začátku, vznik křečových žil je z velké části ovlivněn genetikou. Pokud chcete vzniku křečových žil předcházet, je vhodné provozovat kondiční cvičení. Nejlepší sporty jsou běh, jízda na kole, rychlá chůze. Pokud trpíte nadváhou, je důležité svou tělesnou hmotnost snížit. Nenoste těsné oblečení, které zamezuje správnému průtoku krve, vysoké podpatky a nevhodnou obuv. Pokud se chystáte na delší let, oblečte kompresní punčochy, které mohou zamezit vzniku trombózy nebo embolie.
Přečtěte si také mýty o křečových žilách, které rozhodně nejsou pravdivé.