Ženy už dávno nenosí hodinky pouze na ozdobu. Samozřejmě se stále velmi dobře prodávají klasické drobné ženské hodinky na denní nošení, výrazné designové modely ke společenským událostem a drahé strojky reprezentující sociální poměry majitelky nebo jejího manžela či partnera.
Dámské náramkové hodinky se dají vybrat na univerzální použití. Vypadají dobře ve společnosti, zastanou každodenní práci v zaměstnání i ve škole, neudělají ostudu na důležitých schůzkách a vydrží i tvrdé zacházení ve volném čase v přírodě či během kutilských prací.
Nic z toho ovšem nezvládnou dokonale. Proto je vhodnější pořídit více hodinek a každé z nich perfektně poslouží na zvolenou aktivitu.
Výrobci už vyrábějí dámské modelové řady ze stejně kvalitních materiálů jako jejich pánské protějšky. Technologickou špičku dnes tvoří hodinky z vysoce kvalitní nerezové oceli, titanové hodinky vhodné pro alergiky anebo sportovní hodinky z odolného silikonu.
Funkce, prestiž a cena
Při výběru náramkových hodinek se při nákupu řeší dvě zásadní věci: k čemu je potřebujete a kolik za ně chcete dát peněz?
Vše ostatní z těchto základních parametrů vyplývá. Vybíráte si oblíbenou značku, typ hodinek, jejich funkce, materiál ze kterého jsou vyrobeny, design, barvu, řemínek a další.
Hodinky jsou totiž ukazatelem vaší prestiže, sociálního postavení, ale vašich tužeb, vašeho vkusu, zájmů a prezentujete se jimi před ostatními lidmi. Během pár okamžiků na první schůzce se váš protějšek podívá do obličeje, na boty, kabelku a hodinky. Z toho podvědomě usoudí, s kým má tu čest.
Mechanické hodinky ukazují společenské postavení
Mechanické hodinky, někdy také označované za analogové, jsou v dnešní době spíše záležitostí společenské prestiže, než nutností. Doba, kdy každý člověk po ránu ručně natahoval hodinky na zápěstí, je již pryč. Pro určování času během denního režimu si většina lidí vystačí s mobilním telefonem, nebo digitálními hodinkami.
Stále ovšem existuje řada zákaznic, kteří mechanické hodinky používají. Natahují se ručně, nebo se k jejich pohonu využívá malá baterie uvnitř, případně se natahují pohybem ruky během dne, nebo nejnověji solárním panelem ukrytým pod ciferníkem. Za desítky či stovky tisíc korun lze vybrat elegantní, sportovní, pracovní či ležérní modely. Téměř všechny ukazují čas klasickými ručičkami. Ceny špičkových náramkových švýcarských ženských hodinek stoupají do milionových hodnot.
Muži je obvykle nosí do práce, kde potřebují ukázat své postavení, případně na neformální setkání s přáteli či obchodními partnery. Ženy se s nimi ukazují spíš při společenských příležitostech. Hodinky v konzervativním designu ukazují, jak se jejich majitelka dívá na byznys, leteckým nebo námořnickým vzhledem odkazují na její zájmy mimo zaměstnání, sportovními funkcemi dávají najevo, že jí není lhostejná fyzická kondice. Cena hodinek pak naznačuje, jak vysoko se žena vyšplhala na společenském žebříčku.
Elegantní dámské hodinky se těší neutuchající oblibě. Když jsou vyrobené z drahého kovu, zlata nebo osázené drahokamy, tím lépe. Jsou nepřehlédnutelným doplňkem večerních šatů.
Digitální náramkové hodinky na každý den
Digitální hodinky pro každodenní nošení jsou jednoduché a levné. Moc parády s nimi nenaděláte, k formálnímu společenskému oděvu se nehodí, ale účel splní bohatě. Ať pracujete v kanceláři, ve škole, na poli, v dílně, nebo třeba na stavbě, kde potřebujete neustále znát přesný čas, nejspíš je nosíte každý den.
Co u nich ocení každá žena, je vodotěsnost, podsvětlený displej a budík. Ostatní funkce jsou jaksi navíc.
Dají se koupit za cenu od dvou set do tisíců korun, což z nich dělá zařízení v kategorii „použij a zahoď“. Nemá smysl jim prodlužovat životnost nebo je opravovat.
Sportovní hodinky v dámském designu
Ženy, které upřednostňují aktivní způsob trávení volného času, využívají mnoha funkcí sportovních hodinek. Pokud se tyto modely využívají především pro trénink, říká se jim sporttestery a hlídají celé vaše tělo ve dne i v noci.
Funkce sportovních hodinek jsou vyladěné pro potřebu tréninků a závodů. Také jejich konstrukce akcentuje sport. Jejich uživatelky požadují, aby na nich byly údaje dobře vidět za jakéhokoliv počasí i ve špatných světelných podmínkách. Aby se daly ovládat nejen suchými prsty, ale také mokrými či zasněženými rukami, v neoprenových i kožených rukavicích. Aby fungovaly v horku, mrazu, v prašném a písčitém prostředí, na hladině i po vodou. Dámské sportovní hodinky jsou proto lehké, ale velké. Odolné proti vodě, špíně, rozbití i poškrábání. Mají silné podsvícení.
Přímo v hodinkách lze s naměřenými tělesnými údaji dělat základní operace. Hodinky například hlídají, zda sportovkyně během závodu nepřekračuje své fyzické maximum, nebo naopak zda trénuje opravdu nadoraz. Po připojení hodinek do notebooku, k tréninkovým programům na internetu, nebo na sociální sítě, může naměřená data analyzovat nejen majitelka hodinek, ale také její trenérka, případně více trenérů, nebo dokonce celá skupina spřátelených sportovkyň a sportovců.
Sportovní hodinky jsou dnes již neoddělitelnou součástí především vytrvaleckých sportů, jako je například běh, cyklistika, skialpinismus, běžecké lyžování, horolezectví či dálkové plavání.
Chytré hodinky řídí každodenní život
Chytré hodinky neboli smart watch se propojují s chytrým telefonem a díky tomu nabízejí téměř nekonečné množství funkcí pro běžný život, ke sledování zdraví, evidenci sportovních výkonů, navigaci ve městě i krajině, pracovní management, telefonování anebo zábavu.
Chytré hodinky mají obvykle tyto základní funkce:
- čas – datum a čas aktuální ve všech časových pásmech, stopky a odpočet času
- budík
- tep – měření tepu a hladiny stresu
- krokoměr
- energie – spálené kalorie
- trasa – záznam zdolané trasy
- GPS – navigace, aktuální rychlost, převýšení, mapy
- počasí – aktuální předpověď, záznam teploty a tlaku během dne
- blesky – bouřkový alarm
- sportovní funkce – např. délka kroku, VO2max, uplavané bazény
- tréninkové funkce – např. nastavení intervalů, omezení tepové frekvence, splnění úkolů
- zábava – přehrávání hudby, různé ciferníky
- komunikace – oznámení ze sociálních sítí, telefonování, SMS, kalendář