Menu
Aktuální zprávy

Sportovní hodinky do přírody, do bazénu, do posilovny i do společnosti

Na stanoch

Sportovní hodinky nosí na ruce téměř každý sportovec. Plavce nevyjímaje! Zvláště při plavání v přírodních vodách se hodí. Nejen že tyto malé ale výkonné computery na zápěstí evidují vaše výkony, ale také hlídají váš zdravotní stav, navigují vás na cestě k vodě i během plavání a také můžete být neustále ve spojení se světem přes sociální sítě nebo vzdálený mobilní telefon.

Speciální hodinky se vyrábějí na plavání, potápění, jachting, outdorové aktivity v těžkém terénu, ale také pro cyklisty, turisty, nebo třeba letce. Za tyto modely se při tom nemusíte stydět ani ve společnosti, ve škole či v zaměstnání. Snad jen k večerním šatům si je brát nemusíte, protože design sportovních hodinek je zaměřený spíše na funkci, než na eleganci a krásu.

Potřebujete znát svůj tep? Vědět, kolik jste uplavali metrů? Jak je daleko ke břehu? Doplavete k ostrovu na obzoru? Jakou rychlostí plavete? Kdy přijde odliv a příliv na oceánu? 

Pod označením sportovní hodinky se prodávají dva základní typy náramkových hodinek. Jednak hodinky s funkcemi využitelnými na profesionální i amatérské sportování a jednak společenské hodinky, jejichž design se hodí ke sportovně laděnému oblečení, obuvi a módním doplňkům. Tento článek popisuje hodinky pro sportovce. 

HODINKOVNA: Jak vybrat hodinky dle vzhledu a funkce?

Polar hodinky
Sportovní hodinky Polar Vantage. FOTO: Hodinkovna.cz

Sportovní hodinky bez ohledu na cenu se vyznačují velkým odolným pouzdrem a dobře čitelným displejem. Kromě času měří základní údaje. Jsou vybavené stopkami, budíkem, odečítačem času, barometrem na určení nadmořské výšky, kompasem a teploměrem.

Další funkce jsou do hodinek zabudované již z výroby, anebo je lze nahrát z oficiálních i neoficiálních webů. Je to podobný proces, jako když nahráváte aplikace do svého mobilu  

hodinky Garmin
Legendární sportovní hodinky Garmin Forerunner. FOTO: Hodinkovna.cz

Nejlevnější modely pánských sportovních hodinek se prodávají za několik stovek korun. Moc toho neumějí, jsou to spíš levné digitálky doplněné sem-tam o nějakou užitečnou funkci, ale své zákazníky si najdou. Pokud nepotřebujte složitou technologii, ale jde vám především o časový přehled a k tomu oceníte něco chytřejšího, jsou to modely pro vás. Navíc vás nemusí příliš trápit, pokud hodinky utopíte při plavání, zapomenete je na břehu, ukradnou vám je v přístavu nebo je poškrábete v kajaku či kánoi. Nepřijdete o velké peníze.

Dražší modely spojují výhody tak zvaných chytrých hodinek (smartwatch) a sportovních hodinek (sporttester). Hodinky s GPS jsou navíc standardně vybaveny satelitní navigací a komunikačními funkcemi. Lze je propojit s počítačem, mobilem i webovými aplikacemi. Můžete do nich stáhnout libovolnou aplikaci, která umí, co vás napadne. Už z výroby obsahují rozsáhlé tréninkové programy. Můžete přes ně telefonovat, psát zprávy na sociální sítě, odesílat textové zprávy SMS, platit v obchodech a restauracích, poslouchat hudbu. Součástí je automatická předpověď počasí a neustálé sledování vašeho zdravotního stavu.

Oblíbené značky jsou například Garmin, Huawei, Suunto, Casio, Timex, Polar a další.

Liptovská Mara
Vodní zábava Liptovská Mara. FOTO: Klaster Liptov

Vodní sporty s hodinkami

Sportovní hodinky jsou neoddělitelnou součástí především vytrvaleckých sportů, jako je například běh, cyklistika, skialpinismus, běžecké lyžování a horolezectví. A samozřejmě také dálkové plavání, plavání v přírodě, otužilecké plavání a potápění na nádech i s přístrojem.

S tím souvisí i další vodní sporty jachting, mořské kajaky, vodní turistika a kajaky na divoké vodě.

Kvůli navigačním a evidenčním funkcím je používají také pěší turisté, protože spojují časomíru, mapu a zápisník do jednoho malého přístroje.

Chytré sportovní hodinky ve velké míře využívají také lidé, kteří řízeně hubnou, a případně také nemocní, kteří sledují svůj zdravotní stav. Nejnověji se výrobci dámských sportovních hodinek zaměřily na těhotné ženy a ženy, které chtějí otěhotnět.

Důležité funkce pro sportovní hodinky

Kromě základního operačního systému najdeme v chytrých hodinkách obrovské množství aplikací, které jsou určené buď pouze pro konkrétní model či řadu hodinek, nebo jsou dostupné k obecnému použití. Uvádíme nejdůležitější aplikace, které se hodí do kterýchkoliv hodinek. 

Google Maps nebo Apple Maps

Mapy spolupracují s hodinkami s GPS navigací. Díky tomu lze zjišťovat aktuální polohu a také směr následujícího postupu. Určuje se rychlost, zdolané stoupání i klesání (což při plavání těžko nevyužijeme), a také čas do cíle. Vyšší úroveň dokáže tyto údaje spojit s přílivem a odlivem, protiproudem, spotřebou kalorií a západem či východem slunce a také předpovědí počasí. To je potom komplexní informace k plavání za jakýchkoliv podmínek.

Google Keep

Poznámkový blok v hodinkách je neocenitelný, pokud si potřebujete zaznamenat důležité myšlenky rovnou v terénu. Vylezete z vody na břeh a můžete si udělat poznámky, co vás při plavání napadlo.

Strava

Aplikace Strava zaznamenává vzdálenosti, rychlosti, zdolaná převýšení, aktuální počasí a v placené verzi také fyziologické funkce a spálené kalorie. S nasbíranými daty lze pracovat nejen v hodinkách, ale také na mapách, v počítačích a mobilech. Lze je prezentovat na sociálních sítích a doplňovat svými poznámkami i fotografiemi. 

Výhodou pro multisportovce je, že na Stravě najdou mnoho druhů sportů, mezi nimiž lze jednoduše přepínat režimy a pak je vyhodnocovat samostatně. Málokdo totiž pouze place, ale téměř všichni také běháme, chodíme, jezdíme na kole, lyžujeme a provozujeme mnoho dalších sportů na různé rekreační i profesionální úrovni.

Facebook, Messenger a WhatsApp

Zůstaňte v kontaktu ať jste kdekoliv! Díky komunikačním aplikacím můžete z hodinek posílat SMS zprávy, hlasové zprávy a statusy na sociální sítě. Některé hodinky navíc umějí zprostředkovat videohovory a posílání fotografií. 

hodinky Garret
Dámské sportovní hodinky Garret Naomi. FOTO: Hodinkovna.cz

Operační systémy chytrých hodinek

Nositelná elektronická zařízení (tzv. wearables) jsou ovládána různými operačními systémy. Tomu odpovídají i chytré hodinky. Na trhu jich je celá řada. Uvádíme nejrozšířenější systémy: 

GarminOS

Americký výrobce cílí na sportovně zaměřené uživatele. Začal na cyklistice a geocachingu a teď ovládá všechny sportovní disciplíny. Všechny jeho chytré hodinky, sporttestery, cyklistické navigace a golfové dálkoměry obsahují velké množství analytických funkcí a metrik, plánovací kalendáře a tréninkové programy. Z webu GarminIQ lze navíc stahovat obrovské množství aplikací, ciferníků, diplejů a dalších doplňků. Uživatelský systém se inspiroval u Apple. Velmi dobře funguje mezi všemi značkovými zařízeními. Existuje lokalizovaná česká verze.

Tizen

Graficky atraktivní operační systém řídí chytré hodinky Samsung. Z webu lze stáhnout mnoho aplikací. Existuje lokalizovaná česká verze.

WatchOS

Operační systém chytrých hodinek Apple je bezchybný stejně jako ostatní hardware i software stejné značky. Pro zákazníky je Apple znakem prestiže, ať už využívají mobil, hodinky, počítač, notebook nebo jiné zařízení. Kladem je účelný design a velmi bohatý obchod s aplikacemi. Existuje lokalizovaná česká verze.

WearOS

Operační systém od Google běží v chytrých hodinkách Suunto, TicWatch a dalších značek. Nechybí obchod s aplikacemi. Do systému je integrovaná spolupráce s dalšími zařízeními vybaveným software Google. Podpora češtiny není úplná. 

Vodotěsné hodinky

Nejdůležitější vlastností hodinek, které využíváme při plavání, koupání a dalších vodních sportech, je odolnost proti vodě.

Označení water resistant znamená, že hodinky jsou odolné proti vlhkosti. Nedostane se do nich voda z lidského potu, sražené vlhkosti ve vnitřních prostorech, nevadí jemný déšť, prach a obyčejná špína.

Opravdu vodotěsné hodinky vždy uvádějí hloubku (metry) nebo tlak (atmosféry či bary), kterým pod hladinou odolají.

OznačeníHloubka pro vodotěsnostSilný déšťSprchování, mytí rukouPlaváníPřístrojové potápění
Water resistant0 mNENENENE
3 ATM30 mANONENENE
5 ATM50 mANOANONENE
10 ATM100 mANOANOANONE
20 ATM200 mANOANOANOANO
30 ATM300 mANOANOANOANO
50 ATM500 mANOANOANOANO
100 ATM1000 mANOANOANOANO

Materiál je houževnatý plast 

Sportovní hodinky jsou téměř výhradně vyráběné z vysoce odolného plastu, kompozitu a některé části z pevné a nerezavějící oceli. Účel světí prostředek. Na krásu a prestiž se příliš nehledí. Moderní plasty však vydrží tolik, co nejlepší kov.

Řemínky jsou plastové či silikonové. Vydrží všechno. Špatné počasí, pot, nárazy, mokro, horko, mráz i špínu. Nevadí jim ani neurvalé zacházení při sportovním výkonu.

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.