Venku ještě neroztál všechen sníh a v krytých bazénech už začala vodácká sezona. Profesionální závodníci i turisté pilují eskymácké obraty. Je to efektní, ale zároveň velmi účinný způsob, jak se po zvrhnutí lodě dostat zase na hladinu.
Na otevřené kanoi nebo pramičce nelze samozřejmě eskymácký obrat udělat, ale kajakáři ho považují za základní znalost.
Hlavně ať už jsem na hladině
Eskymácký obrat je nejjednodušší cesta, jak se zpod lodě dostat na vzduch. „Občas dokonce jediný reálná,“ míní kajakář Radek Jonšták. „Někdy prostě není dost času nebo místa, aby člověk stačil z lodě vylézt. Plavat v divoké vodě bez lodě je nebezpečnější než sedět v ní a pádlovat.“
S humorem píše na internetu provozovatel vodáckého serveru Raft.cz Petr Ptáček: „Eskymák je souhrn více či méně křečovitých pohybů s pádlem sloužících k tomu, že se dokážete obrátit zpět hlavou nad vodu, aniž by jste museli dramaticky vystupovat z lodě nebo si nechat probrnkat hlavu o dno a seznámit se s místními rybami.“
Napřed raději do bazénu
Eskymácký obrat je série komplikovaných pohybů, které je nutné po pádu do vody udělat automaticky. Proto je lepší se učit pod vedením zkušených trenérů, kteří ho zájemcům nejen neznechutí hned na začátku, ale hlavně odstraní během výuky chyby.
Dělá se to přes zimu v plaveckých bazénech, což má několik výhod: Skrze průhlednou vodu je všechno dobře vidět, cvičení v teple lze mnohokrát opakovat a je zajištěná i bezpečnost nováčků, protože voda nikam neteče.
Za hodinu jsem eskymoval na jednu stranu, během druhé lekce jsem to už uměl i na druhou stranu,“ popisuje své zkušenosti Ondřej Marek, který absolvoval kurz během studií v Německu. „Jenže je potřeba neustále cvičit, protože ekymák se lehce zapomíná.“ Důsledkem jeho půlroční přestávky byl pokus na klidné vodě na jarní Jizeře nad jezem v Semilech. „Ani napodruhé jsem ho v ledové vodě nebyl schopen zopakovat, natož abych se o něco takového pokoušel v peřejích.“
Proč se vůbec eskymácký obrat učit?
Na otevřené lodi nikdo eskymáka neudělá, ale na kajacích se jezdí čím dál tím více. „Zájem se pomalu přesouvá z klasických deblovek na týdenní vodní turistiku směrem ke kajakům,“ říkal na veletrhu sportovních potřeb Sport Life Brno majitel sítě specializovaných obchodů Vodák sport Tomáš Telecký. „Zachytáváme trend v západní Evropě, kde otevřené kánoe téměř neznají.“
Majitel konkurenčních obchodů HG sport Jiří Habrman se vyjadřuje opatrněji, ale Teleckého slova potvrzuje: „Během prvního čtvrt roku prodáváme hlavně plastové kajaky, během roku se ovšem stále nejvíce prodávají laminátové a plastové kanoe.“
Všechno shrnuje majitel velké pražské prodejny Boatpark Robert Sušánka: „Pramice jsou mimo hlavní proud, kanoe kupují především půjčovny přímo od výrobců a jednotlivci si pořizují hlavně turistické kajaky a nafukovací kanoe.“
V maloobchodech se podle odhadu obchodníků ročně prodá mezi jednou a dvěma tisícovkami lodí. Z toho by mělo být asi tři sta kajaků. Jejich životnost se pohybuje okolo deseti let.
Lze tedy zhruba spočítat, že přibližně tři tisíce rekreačních vodáků jezdí na moderních plastových kajacích. K nim je třeba připočítat další stovky lodí mezi závodníky a další stovky obstarožních laminátových kajaků vyráběných doma na koleně. A nemalou skupinou kajakářů jsou i klienti vodáckých škol, absolventi vysokoškolských vodáckých kurzů a zákazníci půjčoven.
Jak na to: Jako šroub
Dostat hlavu zpod lodi do normální polohy lze několika způsoby. Dnes se nejčastěji používá tak zvaný šroub. Zdvihání zahajujeme v poloze, kdy trup je otočen o 90° tak, aby ramena byla rovnoběžná s osou lodi. Tělo je silně předkloněno a sbaleno k boku lodi na stranu zvedání. Ruce jsou zdviženy nad hlavu a drží pádlo nad hladinou podél boku lodi. Následuje záběr předním listem pádla širokým obloukem od lodi, přičemž přední ruka zůstává natažena, pádlo je vedeno nad hlavou a záběr je co možná nejvíce naplocho. Zároveň se trup vytáčí do normální polohy a tělo švihá z předklonu do záklonu. Obracení lodi tedy vychází ze spojení rotačního pohybu horní části trupu a pohybu, jímž přecházíme z hlubokého předklonu do záklonu.
Kde se cvičí eskymáky 2010/2011
Benešov: Bazén, Osann
Blansko: Bazén, Barvínek
Brno: TJ Tesla Brno-Lesná: Akademie Vodák sport
Čelákovice: Bazén, Racek
Havlíčkův Brod: Kotlina, Wodákovy Wjeci
Jeseník: Bazén, Klub vodáků Jeseník
Kladno: Bazén, Vládci peřejí
Krnov: Bazén, Outdoor klub
Kutná Hora: Bazén, Povoda
Náchod: Krytý bazén, Vodáci Hronov
Olomouc:
Plavecký bazén, Vodák sport
Základní škola Nedvědova, Adrenalin centrum
Pardubice: Plavecký areál, Eskymáci
Plzeň: Bazén SK Radbuza, Kotva
Praha:
Zelený Pruh, Kosatka
Sokol Královské Vinohrady, Kajaky a Dronte
Bazén Suchdol, Řeka a Šán
Celou zimu se za poplatek trénuje venku na vodáckém kanále v Praze-Tróji.
Seznam eskymování v sezoně 2010/2011 závisí na aktivitě vodáckých oddílů, komerčních kanoistických škol a výuce tělesné výchovy na vysokých školách.