Menu
Kojetice

Lom Kojetice

Adresa: Kojetice u Prahy, za hřbitovem

Popis: Zatopený lom

Vybavení: Štěrkové a štěrkovo-travnaté pláže na bývalých etážích štěrkovny. Bezplatné parkoviště u hřbitova. Odpadkové koše.

Provozní doba: Celoročně

Vstupné: zadarmo

Lom na kámen a štěrk u Kojetic byl po roce 1995 zatopen. Podle výšky hladiny má vodní plocha rozměry zhruba 150×100 metrů.

Voda vydrží čistá až do konce léta. Hrubý písek s kamínky na břehu, nebo travnato-štěrkový povrch.

Okolo vede zelená turistická značka Kojetice – Lobkovice – Neratovice.

Kojetice
Lom Kojetice. FOTO: Kuba Turek

Rybařit je zakázáno, potápění povoleno

Pod hladinou žijí štiky, sumci, další ryby i rybí potěr. Platí zde ovšem zákaz rybolovu. Ryby tak mohou obdivovat hlavně potápěči, protože hloubka zatopeného lomu dosahuje podle množství dešťových srážek 5 až 8 metrů.

Když se voda ohřeje, je možné těsně pod hladinou sledovat drobné sladkovodní medúzy Craspedacusta sowerbii. V chladnějších dnech žijí v hloubkách kolem pěti metrů. Tyto téměř průhledné, neškodné vodní organismy jsou přímé příbuzné velkých mořských medúz. Dosahují velikosti jen několika centimetrů.

Kojetice
Okrasné bodláky rostou na břehu lomu u Kojetic. FOTO: Kuba Turek

Pěšky, na kole nebo autem?

Příjezd autem vede od hlavní silnice Praha – Mělník, odbočuje se do Kojetic, přejedou koleje, za kostelem doleva do ulice Ke hřbitovu a pokračovat štěrkovou cestou k bývalému lomu. Parkoviště u hřbitova nechejte smutečním hostům a zaparkujte až dál na hlinitém plácku u závory. Od něho je to k vodě 200 metrů pěšky.

Kojetice
Lom Kojetice má čistou vodu do pozdního léta. FOTO: Hana Suchá

Příjezd na kole nebo koloběžce je možný z Prahy. Od metra Letňany je to 15 kilometrů po cyklostezkách a vedlejších silnicích. Podrobný popis výletu čtěte zde: Kojetice je nejbližší polabská pískovna pro Pražany.

Kojetice
Z Prahy do Kojetic je to na koloběžce pouhých 15 km po cyklostezkách. FOTO: Kuba Turek

Pěšky přijdeme od vlaku z Lobkovic (1,5 km) po zelené turistické značce nebo z nádraží Neratovice (3 km) ulicí Nádražní, Mládežnická a Kojetická a od konce města po cestě V Trativodech přes pole.

BOOKING: Najdetě hotel, penzion či privát v Neratovicích a okolí

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.