Menu
Koupání v přírodě

Kojetice je nejbližší polabská pískovna pro Pražany

Předboj mobil

Bývalá pískovna Kojetice je ideální cíl na koupání spojené s cyklistikou nebo výletem na koloběžce. Voda je tu čistá až do konce léta. I v parných dnech zde plave jen pár lidí.

Od metra Praha – Letňany je to pouhých 15 kilometrů. Z neratovického vlakového nádraží sem dojedeme přes pole.

KOUPÁNÍ.cz: Lom Kojetice

Kojetice lom
Lom Kojetice, na koloběžce z Prahy až k jezeru. FOTO: Kuba Turek

Přírodní koupání bez hluku a služeb

Na břehu není není písek ani tráva, ale drobný ostrý štěrk. Do vody se vstupuje po drobivých skalách. Ve vesnici Kojetice není v provozu žádná hospoda ani obchod. V pískovně nenajdete kiosek ani bar. Parkuje se za hřbitovem pár set metrů od vody.

Zdálo by se, že výčet nevýhod zdejšího koupání je velký, ale je tomu naopak. Znamená to, že u vody nejspíš nepotkáte tlupy vřeštících dětí, party zhulených puberťáků a nebudou vás opruzovat oprsklé rodinky. Užijete si koupání, opalování a klid.

Kojetice
Lom Kojetice. FOTO: Kuba Turek

Lom na kámen

V lomu u Kojetic se těžilo kamenivo – droby, prachovce, břidlice a buližníky. Z polabské roviny se zvedá nízký hřbet, který byl částečně odtěžen. Na jeho místě je dnes koupací pískovna Kojetice (tedy správně by se mělo říkat štěrkovna Kojetice).

Do Kojetic se jezdíme vykoupat už několik let. Vyrážíme od letňanského metra, kam se necháme dovézt na Lítačku i s koloběžkami.

TRASA: Prozkoumejte celou trasu na Strava.com

Kojetice lom
Koupání v lomu Kojetice v Polabí. FOTO: Kuba Turek

Na koloběžce z Letňan do Kojetic

Od metra Letňany zamíříme po cyklostezce A44 ulicí Tupolevova k nedalekému Výstavišti Letňany. Napojíme se na A27 po ulici Beranových a Toužimská. Projedeme park a ocitneme se v Čakovicích na Náměstí Jiřího Berana. Po cyklotrase 8100 jedeme Bělomlýnskou ulicí do Třeboradic a Hovorčovic.

cyklostezka Letňany
O cyklostezku v Letňanech u metra se nikdo nestará. FOTO: Kuba Turek

Obec projedeme po Hlavní ulici, lépe po pravém chodníku, protože cyklostezky tady chybí. Mírné dlouhé klesání nás stromořadím dovede do Měšic. Za prohlídku stojí anglický zámecký park i samotná budova zámku.

Měšice
Zámek Měšice. FOTO: Kuba Turek

Bývalé rokokové sídlo Nosticů slouží jako onkologická léčebna.

Mimochodem: na střeše zámku je dodnes vidět první hromosvod instalovaný v Čechách roku 1775 podle návrhu budoucího amerického prezidenta Benjamina Franklina.

V letech 1776-1785 na zámku německy vyučoval otec českého národního obrození Josef Dobrovský.

Měšice WC
Veřejné toalety v zámeckém parku Měšice. FOTO: Kuba Turek

Od zámku Měšice se držíme po pravé straně železnice, okolo nádraží projedeme po peronu, pokračujeme po nenápadné stezce těsně vedle kolejí a ta nás za chvíli zavede do zeleného tunelu, který tvoří zplanělé ovocné stromy – jabloně, švestky, hrušně a různé druhy mirabelek. Stezka zamíří po podchodu pod železnicí a přivede nás do Zlonína na vlakovou zastávku.

Měšice koloběžka
Zelený tunel na stezce Měšice -Zlonín. FOTO: Kuba Turek

Po Hlavní ulici projedeme Zlonín doprava k aleji Republiky. Stromy jsou tu vysázené, jako když střelí podél polní cesty. Na okraji lesa se cesta zúží na stezku a mírně vystoupá na vrch Kozinec. Mezi malými skalkami klesáme do Kojetic ke kostelu svatého Víta. Před ním uhneme doprava po zelené turistické značce na štěrkovou silničku ke hřbitovu. Konečně strmě po kamenité stezce sjedeme do lomu Kojetice k vodě.

koloběžka Zlonín
Cesta na koloběžce do Zlonína. FOTO: Kuba Turek

Čistá voda, ryby a medúzy

Pod hladinou žijí štiky, sumci, další ryby i rybí potěr. Platí zde ovšem zákaz rybolovu. Ryby tak mohou obdivovat hlavně potápěči, protože hloubka zatopeného lomu dosahuje podle množství dešťových srážek 5 až 8 metrů.

Když se voda ohřeje, je možné těsně pod hladinou sledovat drobné sladkovodní medúzy Craspedacusta sowerbii. V chladnějších dnech žijí v hloubkách kolem pěti metrů. Tyto téměř průhledné, neškodné vodní organismy jsou přímé příbuzné velkých mořských medúz. Dosahují velikosti jen několika centimetrů.

Kojetice
Lom Kojetice. FOTO: Kuba Turek

Návrat vlakem je letos komplikovaný

Po vykoupání se můžeme vrátit stejnou cestou zpět do Letňan, případně si návrat prodloužit o dlouhé sjezdy skrz město dolů na metro do Hloubětína, Vysočan, Libně nebo dokonce až do Holešovic.

Jestli se nám už nechce šlapat do pedálů nebo se odrážet na koloběžce, sjedeme lesní cestou po zelené značce 2 km do Lobkovic na vlak, případně pokračujeme po modré značce další dva kilometry na nádraží Neratovice.

Pozor! Železniční trať Neratovice – Kojetice – Zlonín – Měšice – Hovorčovice – Čakovice – Kbely – Satalice – Praha Vysočany je letos mimo provoz. Koleje jsou vytrhané a nádraží se rekonstruují. Místo vlaků jezdí autobusy a ty neberou kola ani koloběžky.

Jak se vrátit do Prahy po vlastní ose?

Pokud máme chuť a sílu, můžeme se vrátit do Prahy po svých mnoha variantami. Zpočátku využíváme vedlejší silnice a čím blíže k Praze, tím přibývají cyklostezky. Musíme ovšem počítat, že zatímco dopoledne jsme jeli převážně s kopce, teď pojedeme do mírných stoupání.

cyklostezka Ďáblice Praha
Na cyklostezce z Březiněvsi do starých Ďáblic. FOTO: Kuba Turek

Nabízí se například zpáteční trasa přes Předboj (hospoda velmi zdražila), Bašť (v aleji nad obcí právě zraje ovoce), Pakoměřice (odtud pocházejí Nosticové, kteří si posléze postavili zámek Měšice), Březiněves, Ďáblice na Prosek.

Bašť Líbeznice Polabí
Rovinaté Polabí. Výhled z návrší nad Baští k Líbeznicím. FOTO: Kuba Turek

Nebo přes Mratín, Brázdim, Miškovice a Kbely na Černý Most.

mák
Makové pole u Březiněvsi. FOTO: Kuba Turek

Doporučené vybavení

Koloběžka nebo trekingové kolosportovní obuvcyklistický drescyklistické rukavicehelmablikačkasvětlo na kolosportovní brýlefunkční prádlolehká větrovkachytré hodinkymapamobillékárničkapojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpičkazámek na kolokompaktní fotoaparát, jídlo a pití. Plavky, ručník a krém na opalování.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.