Sinicím svědčí vyšší teploty a slunečné počasí. Obojího měly bakterie v posledních dnech dostatek, když se nejvyšší denní teploty v uplynulém týdnu vytrvale držely nad třicítkou a nebe bylo bez mraků.
Návštěvníci Plumlovské přehrady u Prostějova na Olomoucku, kde platí zákaz koupání už od konce července, si vodu neužijí ani na konci sezony.
Na Vysočině dál platí zákaz koupání v rybnících Kachlička a Ředkovec na Havlíčkobrodsku. U Sedlice a Trnávky na Pelhřimovsku sice krajská hygienická stanice zákaz zrušila, ale kvalita vody je stále špatná. Vodu nevhodnou ke koupání má také Břevnická nádrž u Chotěboře a Domanínský rybník poblíž Bystřice nad Pernštejnem.
Kvůli sinicím je nevhodná ke koupání voda v koupališti Rakovec v Brněnské přehradě. Rizikové pro citlivější jedince, jako jsou děti, těhotné ženy nebo chronicky nemocní, může být koupání také ve zbylých čtyřech koupalištích, což jsou Kozí horka, Osada, Rokle a Sokolské koupaliště. Potíže s kvalitou vody na jihu Moravy přetrvávají v lagunách nádrže Nové Mlýny na Břeclavsku.
V Moravskoslezském kraji hygienici zjistili zhoršenou kvalitu vody v rybníku Pod hradem v Bohušově a ve vodních nádržích Čerťák a Kacabaja, kde se stále vyskytují sinice.
V Pardubickém kraji platí zákaz koupání v Dlouhém rybníku, kde jej hygienici vyhlásili v polovině července. Příliš čistá není ani voda v rybníku Rosnička u Svitav či v přehradách Seč na Chrudimsku a Pastviny na Orlickoústecku.
Se zhoršenou kvalitou vody musí počítat lidé na přehradě Hracholusky na Plzeňsku a v rybníku Babylon na Domažlicku.
V Ústeckém kraji koupání aktuálně nikde zakázáno není, ale zhoršená kvalita vody je v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku a v Nechranické přehradě na Chomutovsku.
V Královéhradeckém kraji je zhoršená kvalita vody v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku.
V Libereckém kraji je nevhodné ke koupání Hamerské jezero na Českolipsku a Lesní koupaliště v Liberci.