Menu
Vnitřní bazény

Češi opět míří za zdravím do maďarských lázní

Čeští turisté jsou čtvrtými nejčastějšími zahraničními návštěvníky v Maďarsku. Vedle hlavního města Budapešti přijíždějí do termálních lázní.

Největší podíl českých turistů zaznamenaly Bük, Sárvár a oblasti kolem Balatonu. Opodál nezůstaly ani další, Čechy oblíbené lázeňské destinace, Sifók, Hévíz a Zalakaros.

Počet očkovaných proti covid-19 v Maďarsku přesáhl počet pět a půl milionu osob. Proto v uzavřených prostorách nevyžadují úřady roušky ani respirátory. Domácí i zahraniční turisté mohou bez problémů navštěvovat tržnice, lázně i aquaparky a samozřejmě i hotely a restaurace. Nepotřebují ani potvrzení o imunitě.

Visit Hungary propaguje turistiku v Maďarsku. FOTO: Antonín Karoch

„Jsme připravení ještě v srpnu i na třetí očkování a chceme také očkovat školáky před nástupem do nového školního roku,“ uvádí Miklós Boros, velvyslanec Maďarska v České republice. „Prostě nám jde o to, abychom se cítili všichni v naší zemi, domácí i návštěvníci, po všech stránkách bezpečně.“

Visit Hungary a letošní maďarské roadshow

Prezentace, workshopy a roadshow se už dávno staly nástroje účinné propagace výrobků i produktů turistického ruchu. Proto i letos zorganizovala společnost Visit Hungary roadshow s prezentacemi v Ostravě, v Brně a v Praze.

Důvod je jednoduchý. Česká republika zůstává pro Maďary jedním nejvýznačnějších trhů. 

„Pro nás je to třetí taková akce po pandemii Covid-19 na mezinárodní úrovni,“ dodává Fruzsina Zakariás, zástupkyně generálního ředitele společnosti Visit Hungary NTO.

V Maďarsku si turisté doslova podávají dveře v termálních lázních. FOTO: Antonín Karoch

„Podobné akce plánujeme ještě po prázdninách na podzim v dalších zemích, krom jiného hlavně v zemích Visegrádské skupiny, kterým Maďarsko přikládá velký význam. Tato spolupráce v oblasti turistiky má totiž za sebou více než dvacetiletou tradici, a právě oblast turistiky patří k nejúspěšnějším ve společenství. Maďarsko, jako v současné době předsedající země Visegrádské čtyřky, se snaží co nejvíce prostředků vynakládat na rozvoj spolupráce a mobility. Samozřejmě se také snažíme posílit alespoň marketingově pozici středoevropských zemí v rámci Evropské unie,“ říká Magdolena Fekete, regionální vedoucí rozvoje cestovního ruchu. „Od otevření našich hranic se k nám začínají vracet zahraniční turisté. My si toho vážíme. Maďarsko je krásná, pohostinná a především bezpečná země. S potěšením zaznamenávám, že se Češi opět vydali ve velkém počtu nejen do Chorvatska, ale i za zdravím do našich přívětivých lázní.“

Budapešť je stále jednička 

„Pokud zavítáte do našeho hlavního města, doporučuji si prohlédnout nově nalezený stříbrný poklad z doby římské, který obsahuje velké stříbrné mísy i další honosné stříbrné předměty. Pokud bych ho měl s něčím v Česku srovnat, tak je to u vás relativně nedávno objevený relikviář sv. Maura,“ připomíná maďarský velvyslanec Miklós Boros.

Propagace maďarské turistiky probíhá také v Česku. FOTO: Antonín Karoch

Návštěvníci tohoto hlavního města oceňují především genius loci, tedy ducha místa, které má Budapešť společné, jako člen bývalé rakousko-uherské monarchie, s Vídní i Prahou. Stejně jako v dalších dvou tu najdeme krásně dochovanou středověkou architekturu a historické skvosty.

Kromě toho úžasné římské lázně i secesní paláce a hotely, které vyrostly na břehu Dunaje v místech, kde původní zástavbu smetla v předminulém století pětisetletá povodeň.

„O tom, že je naše hlavní město lákadlem i pro české turisty, svědčí fakt, že oproti roku 2019 se počet českých návštěvníků zvýšil oproti jiným národům o v pomyslném turistickém žebříčku o čtyři stupně,“ potvrzuje Fruzsina Zakariás. 

Není proto divu, že tato destinace přilákala v roce 2019 přes 5,7 mil. turistů, což sice vloni zbrzdil koronavir, ale letošní čísla opět vypadají nadějně.

Autor je členem asociace Czech Travel Press.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.