Čeští turisté jsou čtvrtými nejčastějšími zahraničními návštěvníky v Maďarsku. Vedle hlavního města Budapešti přijíždějí do termálních lázní.
Největší podíl českých turistů zaznamenaly Bük, Sárvár a oblasti kolem Balatonu. Opodál nezůstaly ani další, Čechy oblíbené lázeňské destinace, Sifók, Hévíz a Zalakaros.
Počet očkovaných proti covid-19 v Maďarsku přesáhl počet pět a půl milionu osob. Proto v uzavřených prostorách nevyžadují úřady roušky ani respirátory. Domácí i zahraniční turisté mohou bez problémů navštěvovat tržnice, lázně i aquaparky a samozřejmě i hotely a restaurace. Nepotřebují ani potvrzení o imunitě.
„Jsme připravení ještě v srpnu i na třetí očkování a chceme také očkovat školáky před nástupem do nového školního roku,“ uvádí Miklós Boros, velvyslanec Maďarska v České republice. „Prostě nám jde o to, abychom se cítili všichni v naší zemi, domácí i návštěvníci, po všech stránkách bezpečně.“
Visit Hungary a letošní maďarské roadshow
Prezentace, workshopy a roadshow se už dávno staly nástroje účinné propagace výrobků i produktů turistického ruchu. Proto i letos zorganizovala společnost Visit Hungary roadshow s prezentacemi v Ostravě, v Brně a v Praze.
Důvod je jednoduchý. Česká republika zůstává pro Maďary jedním nejvýznačnějších trhů.
„Pro nás je to třetí taková akce po pandemii Covid-19 na mezinárodní úrovni,“ dodává Fruzsina Zakariás, zástupkyně generálního ředitele společnosti Visit Hungary NTO.
„Podobné akce plánujeme ještě po prázdninách na podzim v dalších zemích, krom jiného hlavně v zemích Visegrádské skupiny, kterým Maďarsko přikládá velký význam. Tato spolupráce v oblasti turistiky má totiž za sebou více než dvacetiletou tradici, a právě oblast turistiky patří k nejúspěšnějším ve společenství. Maďarsko, jako v současné době předsedající země Visegrádské čtyřky, se snaží co nejvíce prostředků vynakládat na rozvoj spolupráce a mobility. Samozřejmě se také snažíme posílit alespoň marketingově pozici středoevropských zemí v rámci Evropské unie,“ říká Magdolena Fekete, regionální vedoucí rozvoje cestovního ruchu. „Od otevření našich hranic se k nám začínají vracet zahraniční turisté. My si toho vážíme. Maďarsko je krásná, pohostinná a především bezpečná země. S potěšením zaznamenávám, že se Češi opět vydali ve velkém počtu nejen do Chorvatska, ale i za zdravím do našich přívětivých lázní.“
Budapešť je stále jednička
„Pokud zavítáte do našeho hlavního města, doporučuji si prohlédnout nově nalezený stříbrný poklad z doby římské, který obsahuje velké stříbrné mísy i další honosné stříbrné předměty. Pokud bych ho měl s něčím v Česku srovnat, tak je to u vás relativně nedávno objevený relikviář sv. Maura,“ připomíná maďarský velvyslanec Miklós Boros.
Návštěvníci tohoto hlavního města oceňují především genius loci, tedy ducha místa, které má Budapešť společné, jako člen bývalé rakousko-uherské monarchie, s Vídní i Prahou. Stejně jako v dalších dvou tu najdeme krásně dochovanou středověkou architekturu a historické skvosty.
Kromě toho úžasné římské lázně i secesní paláce a hotely, které vyrostly na břehu Dunaje v místech, kde původní zástavbu smetla v předminulém století pětisetletá povodeň.
„O tom, že je naše hlavní město lákadlem i pro české turisty, svědčí fakt, že oproti roku 2019 se počet českých návštěvníků zvýšil oproti jiným národům o v pomyslném turistickém žebříčku o čtyři stupně,“ potvrzuje Fruzsina Zakariás.
Není proto divu, že tato destinace přilákala v roce 2019 přes 5,7 mil. turistů, což sice vloni zbrzdil koronavir, ale letošní čísla opět vypadají nadějně.
Autor je členem asociace Czech Travel Press.