Menu
Aktuální zprávy

Jak se stát lepším lyžařem: 3 tipy, jak zlepšit lyžování

Lomnický štít zima

Jako člověk, který miluje lyžování, vím, že vždy existuje způsob, jak zlepšit své lyžařské schopnosti, a tím maximalizovat svou zábavu a požitek z hor v každé sezóně. Jako středně pokročilí lyžaři prozkoumáváte hory s novou důvěrou ve své lyžařské schopnosti. Je to skvělý pocit a měli byste ho v každém případě využít, ale mějte na paměti, že v zóně středně pokročilých si nejsnáze vytvoříte špatné návyky, takže se neostýchejte zajít na lekci. 

Jak budete trénovat své nové dovednosti a zlepšovat se, je důležité, abyste měli zkušené oči, které vám pomohou ujistit se, že veškerá tvrdá práce, kterou odvádíte, vám pomáhá, a ne škodí. Dokonalý trénink dělá mistra! Zlepšete své lyžařské dovednosti natolik, že se vás lidé budou ptát, kdy budete soutěžit. Zde je několik tipů, jak zlepšit lyžování.

Chopok Jasná
Lyžování na Chopku. FOTO: TMR

1. Pořiďte si permanentku a lyžujte, jak nejvíc můžete

Pořídit si permanentku je těžká volba. Je drahá, nevíte, jestli bude dobrý sníh, a pokud chcete nejlepší cenu, musíte si ji koupit s velkým předstihem. Ale řeknu vám, že to stojí za to. Jakmile máte permanentku, můžete vyrazit na hory a kdykoli si zalyžovat pár sjezdovek. Já vím, já vím, tohle je tak trochu podvod. Lyžování je drahé a ne všichni bydlíme blízko sjezdovek. Ale pokud máte tu možnost, lyžování opravdu pomáhá.

Pokud jezdíte jen několik izolovaných sobot každou sezónu, je těžké se zlepšovat. Zkuste si naplánovat pár prodloužených víkendů, kdy budete lyžovat dva, tři nebo dokonce čtyři dny po sobě. Budete příjemně překvapeni, o kolik normálněji se začnete cítit.

Pokud je dobrý sníh, můžete lyžovat celý den, dokud sotva chodíte. Pokud je sníh hrozný, dejte si svařák, pokochejte se výhledem a jeďte domů. Ať tak či onak, o nic nejde, protože den už máte zaplacený. Platba předem vás navíc motivuje k tomu, abyste si peníze užili a lyžovali co nejvíc.

2. Lyžování na hraně

Pokud jsou ploché patky vašich lyží vždy v jedné rovině se zemí, kloužete, nikoli lyžujete. Když se lyže prohýbají v nejzazším bodě oblouku, měla by většina vaší váhy spočívat na vnitřní hraně vnější lyže, jejíž nabroušený kov se zakusuje do sněhu a vykresluje úhledný oblouk. Při přechodu do dalšího oblouku rychle přeneste váhu na vnitřní hranu opačné lyže. Dobré zaujetí hrany je rozhodující pro rychlou jízdu, zvládnutí obtížných podmínek a udržení kontroly.

Začněte tím, že se postavíte na kopec kolmo ke svahu se zanořenými hranami. Přitom držte lyže co nejvíc rovnoběžně, položte hůl, vytočte kotníky do oblouku kolem hole a znovu se postavte v opačném směru, přičemž zapojte hrany, abyste zcela zastavili svůj pohyb. Krátké zastavení vás nutí používat k zatáčení hrany místo hybnosti a trénuje rovnováhu a kontrolu rychlosti. Je důležité opravdu vnímat, co dělají vaše kolena a kotníky.

Lomnický štít zima
Lyžování v Tatranské Lomnici pod Lomnickým štítem. FOTO: TMR

3. Lyžování v různém terénu

Každý máme svůj oblíbený typ sjezdovky. Pokud jste středně pokročilí lyžaři, je pravděpodobné, že máte rádi hladké sjezdovky. A kdo ne? Mohou být skvělé pro nácvik techniky, ale také přicházíte o možnosti, jak urychlit svůj pokrok. Jedním z nejlepších a nejzábavnějších způsobů, jak se zlepšit v lyžování, je zvolit si rozmanitější terén.

Lyžování na těžších a/nebo jiných sjezdovkách nás nutí pracovat na technice, aniž bychom o tom přemýšleli. Vydejte se na něco, čemu byste se normálně vyhnuli – třeba na boulovou sjezdovku, neupravenou trať mezi stromy nebo na upravenou trať, která je jen o něco málo strmější, než byste chtěli. Já se na upravených sjezdovkách nikdy necítím lépe než hned poté, co jsem si proklestil cestu nepříjemnou boulovatou sjezdovkou nebo se odvážně pustil do hlubokého krpálu. Adrenalin v novém terénu udělá své a vy se budete cítit nepřemožitelní.

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.