Menu
Aktuální zprávy

Jak naučit děti plavat a odbourat jejich strach z vody

děti plavání

Radovánky v bazénu nebo u rybníka si mohou užívat i vaši nejmenší. Stačí jim ukázat, že se není čeho bát. Náš článek vám pomůže probudit ve vaší ratolesti vodomila a najdete v něm postup základní výuky plavání.

Seznamování dítěte s vodou

Malé děti jsou různé – některé milují vodu a koupání ve vaně odmalička, jiné se mokrého prostředí trochu bojí. Ideální čas na seznámení s vodou je kolem 4 až 5 let. Strach snadno překonáte – nakupte potomkovi slušivé dětské plavky (s oblíbeným motivem superhrdiny nebo princezny získáte ihned plusové body navíc). Pak vyrazte k mělkému břehu nebo ke kraji bazénu.

Do vody s sebou nic brát nemusíte, dítě však neustále držte za ruku nebo v náruči, aby mělo pocit bezpečí. První seznámení s větší plochou vody by mělo začít zábavou – do vody můžete plácat a stříkat jí rukama i nohama. Po chvíli se nebojácné děti chtějí dospělého pustit. Dovolte jim to, ale stále buďte nablízku.

Buďte trpěliví a nechte dítě postupovat podle jeho uvážení. Jakmile strach z vody dítě překoná, můžete začít s ukázkami plavání. Vynechte křik a disciplínu, nejprve ratolest nechte, ať zkusí plavat podle vlastního „stylu“. Až si bude dítě ve vodě jisté, snadno se naučí i základní plavecké styly. Nezapomeňte, že plavání by měla být zábava a pohyby nenatrénujete za jeden den.

Lekce plavání začíná

Jako poslední krok zbývá samotná lekce plavání. Nejzábavnějším začátkem je naučit dítě zadržet dech a potopit hlavu pod hladinu, klidně s přidržením u okraje bazénu. Pak už se může potápět spolu s rodičem (od kterého pohyby lépe odkouká) pro barevné hračky na mělčině. Postupně hračky házejte dále od břehu a naučte potomka „šlapat vodu“.

Poté už můžete přistoupit ke splývání na zádech. Dítě rukou mírně nadnášejte, aby mělo stále pocit jistoty. Při splývání musí vystrčit břicho a neleknout se vody v uších, pomáhá zaměření pozornosti na objekt na obloze či stropě. Až vaše dítko zvládne splývání, může začít s plaváním v klasické poloze na břiše. Zde již mohou pomoci nafukovací matrace nebo pěnové nudle a další pomůcky.

Jak natrénovat plavecké pohyby

Snadno vysvětlíte pohyby nohou při různých stylech u okraje bazénu. Tam si může dítě vyzkoušet jak kraulové kopání, tak „žabičku“ používanou při stylu prsa, a zároveň se rukama přidržovat. Pohyby rukama pak nejlépe nacvičíte na volné hladině za pomoci nadnášení rukou dospělého. Postupně pak můžete vyzkoušet i další styly a skoky do vody. Nezapomínejte však na bezpečnost a své dítě poučte – zejména jak se má chovat v krizové situaci (např. křeči) nebo proč neplavat do nebezpečných míst.

Letní koupání bez křiku

Plavání je skvělým sportem a úžasnou zábavou. Dopřejte ji vašemu dítku i vy a naučte ho, že se vodního živlu nemusí bát. Jen je potřeba být obezřetný a správně nacvičit techniku.

děti plavání
Jak naučit děti plavat? FOTO: Allegro
Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.