Menu
Koupání v přírodě / Letní koupaliště a aquaparky

Koupání v babím létě u Jizery

cyklo kolo

Letošní teplé babí léto přeje koupání v přírodě. Ještě ve druhé polovině září jsme si zaplavali v koupalištích podél Zábrdky a Jizery.

Slunná neděle nám umožnila jet 100 kilometrů na kole a koupat se na 9 místech pod modrou oblohou. Vybrali jsme si koupaliště s čistou vodou.

Zábrdka

Cyklo-koupací den začíná po ránu u Pytlíkovského mlýna. Osamělého stavení uprostřed lesů na hranici bývalého sovětského vojenského prostoru Ralsko. Po lesní traktorové cestě jedeme po levém břehu potoka Zábrdka 

Na stádle

První smočení v ledové vodě je možné na mnoha místech v lesních zátočinách. Vybíráme miniaturní loučku poblíž malinkatého jezu Na Stádle. Prudké probuzení do dnešního dne obstará proud, který nás štípe tisícem jehliček. Sice je v písečném korytě vody sotva po kolena, ale voda je studená. Jsme nedaleko pramenu Zábrdky a ještě v hlubokém pískovcovém údolí.  

Mukařov
Mukařov na Zábrdce. Horydoly.cz

Koupaliště Dolní Bukovina

Projedeme osadu Podvicmanov s historickým mlýnem a mineme rekreační středisko Seba. Zdejší venkovní bazén slouží pouze ubytovaným výpravám. Lesní cesta se změní na asfaltovou silnici. Projedeme Mukařov, napojíme se na cyklostezku 241 a dorazíme do Dolní Bukoviny.

Hned u silnice je v provozu velké letní koupaliště s tábořištěm Bukovina. Už tu stojí jen několik karavanů a v provozu je jen jeden stánek s občerstvením. Sezona sice skončila, ale ještě se platí vstupné. Voda tady bývá docela studená a v září tomu není jinak.  

Bukovina
Koupaliště Bukovina je dobře dostupné na kole i koloběžce. FOTO: Kuba Turek

Koupaliště Klášter Hradiště

O vesnici dál brzdíme u velmi podobného letního koupaliště v Klášteře Hradišti nad Jizerou. Jsme na dolním toku Zábrdky, a proto je tu voda o něco teplejší. I tady se ještě platí za vstup. 

Koupaliště Klášter Hradiště nad Jizerou
Koupaliště Klášter Hradiště nad Jizerou. FOTO: Opicakuz

Cyklostezka nás 17B bohužel vede po frekventované silnici do Mnichova Hradiště. Spousta aut a hlavně motorek tudy letos jezdí, protože na hlavním tahu do Mimoně se letos opravuje most přes Jizeru.

Jizera

Pláž Na Kamínkách Mnichovo Hradiště

Říční plovárna je v nedělním poledni plná nadšených lidí. Koupají se v Jizeře pod mostem a sluní na louce po levém břehu. Jizera není ani teplá ani studená. V horkém dni tak akorát. 

Pláž Na Kamínkách Mnichovo Hradiště
Pláž Na Kamínkách Mnichovo Hradiště je oblíbená mezi vodáky. FOTO: Kuba Turek

Pískovna Veselá

Skrze historické město Mnichovo Hradiště nás protáhne cyklotrasa 17. Z polní cesty, která odbočuje na bývalý železniční míst přes Jizeru do Ptýrovce, si odskočíme k pískovně Veselá. Na západním břehu se koupá ve stínu stromů na travnatých plážičkách a na východním břehu jezdí vleky s wakeboardisty. Voda je příjemně teplá. U břehu už poněkud zakalená, protože na mělčinách řádí spousta dětí. 

Pískovna Veselá
Pískovna Veselá. FOTO: Kuba Turek

Vracíme se k mostu přes Jizeru. Mimochodem tudy železnice nikdy nevedla. Most sem byl přenesen rou 1960 od Nymburka, kde po něm jezdily vlaky přes Labe.

Po vedlejších silnicích přijíždíme k nádraží Bakov. Vynecháváme obecní písník ve volnočasovém areálu, protože ze zprávy Krajské hygienické stanice víme, že voda je tu už špatná a nechceme si kazit dojem z nádherného koupacího dne.

Pod zříceninou Zvířetice cesta rychle ubíhá, protože šlapeme vedlejší silnicí po rovině podél Jizery ve stínu stromů. V Debři vjedeme na zajímavou lesní cestičku, kde jsme rádi, že jedeme na horských kolech. Potkáváme v protisměru dva gravely a jejich jezdci mají co dělat, aby se na kolech udrželi.

Říční pláž Podlázky

Pod jezem Podlázky je stejnojmenná říční pláž na pravém břehu Jizery. Město tady zřídilo jednoduchou travnatou pláž, stánek s občerstvením a malé dětské hřiště. Na mírně plynoucí hladině v zátoce pádlují kanoisté a paddleboardisté. 

Na mostku Česany na čas cyklostezku 17 opustíme a jedeme po červené turistické značce, abychom nemuseli zajíždět do Mladé Boleslavi. U Vaňkova jezu se odpoutáváme i od značky a úzkou stezkou mezi železnicí a řekou dorazíme na mladoboleslavské nádraží. U mostu přes Jizeru znovu najíždíme na cyklotrasu 17.

Najíždíme do terénu. Stále po pravém břehu střídáme louky, lesy, pěkné pěšiny i rozbité a zabahněné traktorové cesty. Místy je cesta zapadaná mohutnými stromy padlými během vichřice. Tady je horské kolo opravdu potřeba! Vůbec není vidět, že by se tady před pár lety budovala cyklostezka za velké dotační peníze.

Projíždíme pod Stránovským viaduktem a znovu hupneme do terénu. V Podhrušově vyměníme cyklotrasu za červenou značku, abychom nemuseli stoupat nahoru do Benátek. Pod zámkem Horky se zase vracíme do terénu. V Dražicích u jezu musíme opatrně tlačit kola, protože cestu ve strmém svahu vzala z velké části voda.

Loděnice Benátky

Pod Benátkami u lávky pro pěší a cyklisty se znovu setkáváme s cyklotrasou 17. V pozdním odpoledni se koupeme v říčních lázních zvaných Loděnice. Tři mola na březích lákají do vody stejně jako výčep a kiosek k posezení u stolu. Lidí je tu přes pokročilou denní dobu jako much.

Loděnice, Benátky nad Jizerou
Loděnice, Benátky nad Jizerou. FOTO: Kuba Turek

Vybíráme variantu trasy 17A a po asfaltové cyklostezce na levém břehu Jizery drandíme k benáteckému silničnímu mostu. Tady najíždíme na červenou turistickou značku, která nás poli a loukami po pěkných cestách vede do Kačova a po silnici do Předměřic. Přejedeme dva mosty přes Jizeru do Tuřic na pravém břehu, kde znovu zastihneme starou známou cyklotrasu 17. Přes louky a lesy nás dovede do Nového Vestce.

Jizerka Nový Vestec

U silničního mostu přes Jizeru se vykoupeme v říčních lázních Jizerka. Vody teče v řece málo, ale je čistá a teplá. Nezdržujeme se tady moc dlouho, protože slunce se sklání k obzoru.

Jizera nad mostem v Novém Vestci. FOTO: Kuba Turek

Prokličkumeme mezi vilkami v Káraném, mineme známou vodárnu pro Prahu a po lávce přejedeme přes Labe k Lázním Toušeň.

Malvíny Čelákovice

Poslední koupání nás vítá na Malvínách neboli v jezerech Mezi mosty. Vybíráme menší jezero, které je vyhrazené nudistům. Spěcháme, rychle ze sebe strháváme cyklistické dresy a skáčeme do vody v posledních slunečních paprscích. Za pár vteřin zmizí sluneční kotouč za lesem. Plavání v potemnělém jezeře si neuvěřitelně užíváme. Voda je teplá, ale zároveň průhledná. Hladina klidná, protože se koupá už jen pár naháčů. Ostatní právě odcházejí do Čelákovic nebo Toušně.

Malvíny Čelákovice
Malvíny, slunce zapadlo za nudistické jezero. FOTO: Kuba Turek

Naposledy se oblékáme, sedáme na kola a odjíždíme do Čelákovic na vlak. Doma jsme za hodinu. Neděli jsme si užili vrchovatě!

Trampoty hážu za hlavu. Dnes jsem byl za pechvogla – zapomněl jsem pustit zaznamenání trasy na Strava.com, potom jsem uprostřed lesů píchnul a musel měnit duši, dvakrát jsem na úzkých stezkách spadnul z kola a nakonec zapomněl ve vlaku cyklistickou helmu.

Horydoly.cz: Dolní Pojizeří

NA KOLE Kolo Labe – Jizera

NA KOLE 100 kilometrů podél Jizery

NA KOLE Cyklotrasa podél Jizery – co je nového?

LEHCE NA KOLE Český ráj na kole pro ženy 

NA KOLOBĚŽCE Život je krásný, vjíždím do jara

NA LODI Jizera má pro každého vodáka eso v rukávu

NA LODI Jizera skrz Mladou Boleslav: hrady, zámky a jezy

NA LODI NA SOUTOK Dolní Jizera a Vzedmutá Jizera

PĚŠKY Polabská turistika u Toušeně

MAPY Podél 3 velkých řek na kole

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.