Menu
Aktuální zprávy

Koupání s kontaktními čočkami? Ano, ale…

Jedenáctka Praha

Koupání, plavání a potápění je pro každého, kdo špatně vidí, obtížné. Dioptrické brýle se mlží, rosí, jsou křehké a jednoduše se ztrácejí i rozbíjejí.

Část těchto problémů odstraňují kontaktní čočky. I na ně je ale potřeba být opatrný. Zde jsou základní pravidla:

Plavání v bazénu

Čočky před koupáním ve veřejném bazénu, aquaparku či vířivce raději vyjměte. Doporučuje se místo nich nosit vodotěsné plavecké brýle s dioptrickými čočkami. Voda v bazénech obsahuje agresivní chlor a další chemikálie, které sice nevadí lidem, jejich kůži ani očím, ale samotné čočky mohou poškodit. Následně by poškozené čočky podráždily oči.

Jednáctka Praha
Jedenáctka vodní svět. FOTO: Oddíl Poutníci

Plavání v moři

Slaná mořská voda čočkám neškodí. Přesto pokud můžete, odložte je ještě v hotelu či kempu a místo nich nasaďte plavecké brýle s dioptrickými čočkami. Na plážích je totiž spousta drobného písku a prachu ve vzduchu i na zemi. Drobná zrníčka dokážou poškrábat kontaktní čočka a znehodnotit je. Ještě horší je to ve vodě. Poblíž břehu je kvůli vlnám v moři spousta drobných nečistot způsobením vymíláním písku i skal. Nikdy při tom nedokážete zaručit, že neponoříte hlavu pod hladinu, nebo že se přes vás nepřevalí vlna. Pak by vám voda nanesla do očí právě drobnou špínu.

Čtěte více: Můžu se koupat s kontaktními čočkami?

Jordánsko moře
Jordánské moře. FOTO: Jordan Tourism Board

Plavání v rybníku, jezeru a řece

Sladká voda kontaktním čočkám neškodí. Pokud si špinavýma rukama nepromnete oči, můžete s čočkami plavat v rybníku, jezeru i na řece podle libosti.

Malvíny
Malvíny. FOTO: Kuba Turek

Sprchování a koupání ve vaně

Při sprchování i pobytu ve vaně doma v koupelně si můžete nechat kontaktní čočky v očích, nic se jim nestane. Pokud se vám ovšem do očí dostane mýdlo, šampon sprchový gel nebo pěna, lze očekávat rychlé vysušení. Mějte proto po ruce oční kapky, abyste si mohli oči zvlhčit.

Aqualad Moravia
Dětský hrad. FOTO: Aqualand Moravia

Opalování

Pokud se opalujete, nebo jen trávíte hodně času venku pod zářícím slunečném kotoučem, mějte na paměti, že kontaktní čočky nechrání před bezpečným UV zářením. Doporučuje se tedy nosit běžné sluneční brýle.

plavky
Dámské plavky. FOTO: Trenyrkarna.cz

Outdoorové aktivity

Vodní turistika, dálkové plavání, surfing, kitesurfing, windsurfing, jachting a mnoho dalších aktivit na vodní hladině vyžaduje použití kontaktních čoček. Brýle jsou při sportech a adrenalinových akcích nepohodlné nebo vyloženě nevhodné. Obecné doporučení neexistuje, ale v každém případě je výhodné používat jednodenní čočky, které můžete vždy na konci dne jednoduše vyhodit.

Čtěte více k tématu: 5 důvodů, proč nosit kontaktní čočky v outdooru

triatlon
Triatlet František Kubínek na koupališti Na Stanoch Nový Hrozenkov. FOTO: Valachy

Potápění

Potápění na nádech a šnorchlování nepříliš hluboko pod hladinou je i s kontaktními čočkami bezpečné. Spolu s potápěčskými brýlemi nebo maskami nepředstavují žádné riziko. Naopak hlubinné přístrojové potápění je specializovaná činnost, kterou je nutné konzultovat s lékařem. V hloubkách totiž dochází k velkým změnám tlaku, které mají vliv na celý lidský organismus včetně očí a tedy i kontaktních čoček.

bazén
Plavecký bazén Jedenáctka VS. FOTO: Oddíl Poutníci

Obligátní ale důležitá rada na závěr: Konzultuje své záměry o kontaktních čočkách se svým očním lékaře. Konkrétní modely si nechte doporučit optikem. Každá značka vyrábí poněkud jiné čočky na různé využití.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.