Menu
Aktuální zprávy

Kréta nebo Kypr: který ostrov je pro vaši dovolenou ten pravý?

Kréta

Oba ostrovy, Kréta i Kypr, nesou titul Ostrov bohů a tento titul si zaslouží. Jsou to dvě z nejkrásnějších destinací ve Středozemním moři i na celém světě a patří ke špičce zájezdů do Řecka, které si můžete vybrat. Ačkoli patří dvěma různým státům, mají mnoho společného – velikost, kulinářské zážitky, mytologii a nádherné pláže.

Dovolená Řecko 2024 s nimi získává nový nádech.

Kypr

Kyperské pobřeží. FOTO: Vlaďka Svitáková

Cesta a vízové požadavky

Cestování na každý z ostrovů je jednoduché. Stačí mít platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

Na Kypr se létá na dvě letiště. Paphos leží na jihozápadě a hlavní město Larnaka na východě.

Řecko a jeho největší ostrov Kréta má rovněž dvě letiště. Chania slouží pro turistický ruch v západní části ostrova a Heraklion obsluhuje východ.

Počasí a nejlepší doba k cestování

Pokud plánujete dovolenou na nejlépe hodnocené pláže v létě, na obou ostrovech budete mít ideální podmínky od poloviny května do konce října. Dovolená v Řecku je dovolená, která se nezapomíná. Teploty se pohybují mezi 27 a 29 °C a moře má teplotu 22 až 25 °C.

Kréta má mírně proměnlivější klima. Nejteplejší je jižní pobřeží, zatímco vnitrozemí a sever obvykle bývají o něco chladnější. Mezi listopadem a březnem ostrov vstupuje do zimního spánku, s teplotami kolem 18 °C, krátkým slunečním svitem a zvýšenými srážkami.

Kypr má i během zimního období stále sedm až osm hodin slunečního svitu denně a déšť je zde vzácný.

Zajímavosti a aktivity

Oba řecké ostrovy nabízejí nádherné pláže, hory, jeskyně a dlouhé pěší výlety. Nechybí řecká kuchyně.

Kypr vyniká horským masívem Troodos, kde naleznete vodopády, zelené lesy a jezera. Pokud jste potápěči, Kypr má ještě pestřejší podmořský svět a nabízí mnoho vraků k prozkoumání.

Kypr

Divoká skalní soutěska v kyperském vnitrozemí. FOTO: Vlaďka Svitáková

Kréta má minojskou historii a antické  památky, jako je palác Knossos, který patří mezi nejvýznamnější historické stavby v Evropě.

Pláže

Oba ostrovy mají krásné pláže, a hotely z nichž některé jsou vhodné pro rodiny, zatímco jiné nabízejí odlehlé zátoky, které jsou pro dovolenou v Řecku typické.  Kypr je známý vysokou kvalitou mořské vody, což vysvětluje vynikající viditelnost při potápění. Kréta měla dříve oblázkové pláže, ale mnoho z nich bylo upraveno na pohodlnější písečné.

Závěrečné hodnocení?

Pokud hledáte dobře organizovanou rodinnou dovolenou, je Kréta skvělou volbou. Ceny jsou nižší než na Kypru a kvalita stravy v resortech je vyšší. Ideální pro romantický únik a plážovou zábavu v létě.

Kypr

Kypr. FOTO: Vlaďka Svitáková

Pro ty, kteří jsou trochu dobrodružnější, je Kypr tou správnou volbou. Ať už se rozhodnete pro kterýkoli ostrov, přejeme vám skvělou dovolenou! Pokud však stále nevíte, prozkoumejte také Zakynthos, Rhodos, nebo další řecké ostrovy. V Řecku je totiž dovolená nezapomenutelným zážitkem!

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.