Menu
Aktuální zprávy

Letní koupání a menstruace. Ženy i dívky, nebojte se toho.

voda

Ohledně koupání během menstruace panují některé mýty, koupat se však určitě můžeme. Stačí jen zvolit vhodnou menstruační pomůcku. A ideálně se po koupání vždy osprchovat a samozřejmě také se převléci do suchých plavek či jiného oblečení. Je vhodné také více pít. Je však nutné také omezit sladkosti? Na co si dále dát pozor? Přečtěte si následující rady dvou odbornic na toto téma.

„Nejčastějším mýtem je asi to, že během menstruace bychom se neměly koupat, abychom nedostaly infekci. Vězte tedy, že koupat se a plavat můžete i během menstruace. Pravda, nedoporučovala bych koupání v bahnitém kvetoucím rybníku, ale do přehrady, řeky, moře či bazénu klidně skočit můžete. Nicméně to platí pro koupání obecně, ať máte menstruaci nebo ne. Chlór používaný na dezinfekci bazénů stejně jako sediment v moři může podráždit vaši pochvu i stydké pysky. Proto je lepší se po koupání vždy osprchovat a také se převléci do suchých plavek. Vlhko je častý původce potíží,“ říká Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu s menstruačními pomůckami Maluna.cz.

plavky
Menstruační plavky. FOTO: Modibodi

„Nemyslím si, že by při koupání riziko přestupu infekce do dělohy bylo větší než kdy jindy. Snad může být mírně zvýšené riziko poševní infekce, protože krev částečně naředí poševní mikroflóru. Na druhou stranu, naředí pak i tu patologickou, která by se eventuálně mohla přistěhovat s vodou. Je potřeba si uvědomit, že pochva není v běžném stavu tak docela průchozí pro cokoliv. Ve skutečnosti je placatá a poměrně dlouhá, obě strany k sobě přiléhají a už to samo o sobě tvoří bariéru. Pokud už se ovšem bojíme hluboké infekce při koupání, pak bych jako funkční pomůcku viděla kalíšek, který pevně doléhá ke stěnám a nic nad sebe nepustí,“ říká gynekoložka Kateřina Kneiblová.

Při menstruaci je sice děložní čípek více otevřený než mimo menstruaci, rozhodně si to ale nepředstavujte tak, že jím proudí voda dovnitř do dělohy. To prostě fyzikálně není možné. Pokud máte obavy z podráždění či infekce děložního čípku, pak je vhodná ochrana právě menstruační kalíšek, který vodu k čípku nepustí. Tampony moc vhodnou variantou nejsou, protože se nasáknou vodou, ve které se koupete, a naopak mohou vznik zdravotních potíží podpořit.

„Tampon vnímám jako ochranu pouze před únikem krve. Tak nějak logicky jde o věc, která se nasákne vodou (přes provázek anebo vlastním rozevřením pochvy svou přítomností) a tu vodu drží v pochvě. Opět bych se u tamponu nebála infekce dělohy, ale rozhození mikroprostředí mi přijde logické. V podstatě si tu vodu – potenciální zdroj infekce – držíme v sobě. Oděr poševních stěn může jistě také rozhození mikroprostředí dopomoci,“ říká Kateřina Kneiblová a dodává: „Infekce, kterou při koupání považuji za hodnou úvahy, se tedy netýká dělohy, ale poševního prostředí. Za běžných okolností je naše imunita schopná v pohodě vnější vlivy zvládnout a nic se neděje. Pokud ovšem máme poševní imunitu oslabenou, pak skutečně hrozí svědění způsobené kvasinkami či v létě poměrně častými bakteriemi.“

Nebojte se „nehody“

Menstruace je naprosto přirozený proces, nejedná se o nic infekčního, toxického ani o biohazard. Pokud jste ve velké mase vody a vaše menstruace přijde neplánovaně, velmi pravděpodobně se rozptýlí do vody tak, že to nebude ani viditelné. Pro ilustraci – olympijský bazén má objem kolem 2,5 mil. litrů vody, zatímco průměrná ztráta krve během celé menstruace je 80 ml (tedy 0,08 l). A nebojte se, chlór přidávaný do vody v bazénech plavce chrání před vším, co by se mohlo dostat do vody.

Co si do vody při menstruaci obléknout?

I když jsou menstruační kalhotky v posledních letech stále populárnější a využívanější, nejsou uzpůsobeny na plavání a koupání ve vodě. Ve chvíli, kdy je namočíte, krev se z nich „vypere“ do vody. Na koupání během menstruace využijte vhodnější menstruační pomůcky.

„Na koupání při menstruaci je nejlepším řešením kalíšek. Dobře vybraný kalíšek, který vám sedne, je jednoznačně nejlepší volba – těsní, neprotéká a nijak ho necítíte. Pokud vám nevyhovuje kalíšek nebo se na něj nemůžete stoprocentně spolehnout, skvělou volbou jsou menstruační plavky,“ doporučuje Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu s menstruačními pomůckami Maluna.cz a dodává: „Doteď byly menstruační plavky všech značek vhodné pouze pro slabší menstruaci. Pokrok ale kráčí stále dál a na tomto vynálezu je pořád co vylepšovat. Proto značka Modibodi letos přišla s novinkou, menstruačními plavkami s vyšší savostí pro silnou menstruaci. Oproti menstruačním plavkám, které byly doposud k sehnání, mají více než dvojnásobnou absorpční schopnost: tedy 40 ml. Výrobce toto množství přirovnává k savosti až 8 tamponů, přičemž doposud měly menstruační plavky savost jako 1 až 3 tampony, dle konkrétního výrobce.“

menstruace
Menstruační kalíšek. FOTO: Maluna

Rady na závěr

V létě se více potíme, někdy máme menší hygienické možnosti a více trávíme ve vlhkém spodním prádle a oblečení. Obecně, pokud víte, že se vám záněty pochvy či močového měchýře opakují, je ideální si pořídit dvoje plavky a nenechávat si na sobě mokré. 

„Ačkoli je to jen drobný kousek látky, prochladí nám malou pánev slušně a naše imunita pak dostává trošku více zabrat. A zlaté pravidlo prevence spousty infekčních onemocnění je pít, pít, pít a v létě pít ještě o trošku víc. Často se také doporučuje omezit sladké. Je pravdou, že kvasinky mají sladké rády, ale obecně nevídám velký efekt u žen, které si třeba i intenzivní kvasinkovou dietu nasadily. Spíše je potřeba vědět, že sladké nám obecně škodí (tedy, pokud mluvím o přidaném cukru, ovoci se, prosím, nevyhýbejte) a naše imunita nám poděkuje, pokud jej omezíme,“ dodává Kateřina Kneiblová.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.