Menu
Aktuální zprávy

TEST barefoot Ahinsa Chitra Trek&Trail

boty barefoot

Ahinsa Chitra Trek&Trail se řadí mezi barefoot obuv, ale díky pohodlné podrážce v nich může chodit i člověk, který není zvyklý být úplně naboso.

Komfort pro vaše nohy

Z barefoot trendu vzala obuvnická značka Ahinsa široký střih, zvláště v oblasti prstů, odstranila podpatek, ztenčila podrážku i stélku. Tím boty udělala velmi pohodlné. Ponechala ovšem vzorek na podrážce a nabídla zákazníkům dva typy vložek. Díky tomu mohou chodit i na tvrdém povrchu a příliš nevadí ani drobné kamínky či štěrk na cestách.

Výrobce je deklaruje jako veganské. Byly vyrobeny z umělé kůže, plastové síťoviny a gumy. Značka je česká a továrna chorvatská.

ZDRAVÍ: Bolí vás hlava nebo záda? Aktivujte chodidla!

bory barefoot
Boty barefoot Ahinsa Chitra Trek&Trail. FOTO: Ahinsa

Jak se v nich chodí? Vyzkoušeli jsme

Výrobce uvádí, že jeho boty vydrží všechno. Les. Skála. Bláto. Štěrk. Vyzkoušeli jsme to. Opatrnější žena i muž bez skrupulí neváhali šlápnout kamkoliv, kam noha turistova může zamířit. Tady jsou naše zkušenosti:

Příroda: Kratší výlety s malým batůžkem do různorodého terénu jsou pohodlné. Čím se cesta prodlužuje, terén je tvrdší a batoh těžší, tím se nohy více zatěžují. Někomu tak stačí pár kilometrů od vesnice k vesnici po silnici, jiný vydrží desítky kilometrů s těžkým zavazadlem. Měkké lesní cesty jsou v těchto botkách vyloženě rozkošné, zpevněné polní cesty se dají chodit bez problémů, drobný štěrk nevadí. Vyloženě nepříjemný je ostrohranný hrubý štěrk. Velkou pozornost vyžaduje skála, kamení a kořeny, a také asfaltové ulice, tramvajové koleje a chodníky.

Zahrada: Botky jsou ideální, když jdete na zahradu, do parku, na louku, k vodě. Prostě si chcete užít klid, cítit pod nohama zemi, poskočit si, popojít, posedět v trávě nebo se rozhlédnout do kraje.  

Město: Popocházení po městě, práce v kanceláři, střídání městské hromadné dopravy s pochůzkami na asfaltu i kostkách je příjemné. Dokud nezačne pořádně pršet, chodí se v modelu Chitra jako v bavlnce. Omezení je ve střihu boty, protože se podobá obyčejným teniskám a do společenské obuvi má daleko. Na zkoušky ve škole či na jednání s klienty se musíme přezouvat do polobotek a lodiček.

Kolo: Na krátké nenáročné vyjížďky na kole si barefoot Ahinsa klidně vezmeme, ať jedeme na městském bicyklu na nákup nebo třeba elektrokole po cyklostezce. Do opravdového terénu jsou ovšem potřeba pevné boty a na cykloturistiku není nic lepšího než tretry a nášlapné pedály. Na dlouhé vyjížďky je barefoot podrážka příliš měkká a kvůli tomu cyklista zbytečně ztrácí mnoho energie.

Koloběžka: Elektrokoloběžky i koloběžky jsou pro boty vhodné, ale mají samozřejmě svá omezení. Rychlé e-koloběžky, které jedou více než běžných 25 km/h, vyžadují výstroj podobnou, jakou nosí motocyklisté, což Chitra není. Jednodušší to mají koloběžkáři, kteří se pohybují výhradně vlastní silou. Je ovšem nutno počítat, že po několika desítkách ujetých kilometrů může koloběžkáře bolet nožní klenba, protože nejsou na měkkou podrážku zvyklí.

Příjemné a zdravé

Na barefoot obuvi Ahinsa Chitra Trek&Trail oceňujeme velmi dobré větrání, celkový komfort a podrážku, která neklouže a má výborný záběr. Pokud si koupíte velikost přesně na vaši velikost nohy, bude dobře držet na chodidle.

Určitě tyhle botky nepatří do bláta ani do kamenitého terénu. Ne že by v nich člověk nepřehopkal nějakou louži nebo skalku, ale příjemné to není. Na takové terény se obouvají jiné druhy obuvi. Mokru boty neodolají téměř vůbec. Bahno, rosa v trávě, déšť – to jsou úhlavní nepřátelé Chitra. Nohy se uvnitř velmi rychle zmáčejí.

boty barefoot
Boty barefoot Ahinsa Chitra Trek&Trail s pěnovými vložkami. FOTO: Kuba Turek

Jak jsme testovali

Příjemně nás překvapilo, že i když jsme dali oběma testovacím párům zabrat, zůstaly téměř netknuté. Za skoro půl roku není na podrážce ani na svršku téměř znát, že jsme v nich chodili a jezdili, co to dá. Stačilo je vždycky jen otřít vlhkým hadrem od špíny a vypadají jako nové. Posuďte sami:

* Jezdili jsme na koloběžkách ve městě i v přírodě. Nejdelší jízdu jsme absolvovali s několikakilogramovými batohy z Českého ráje do Českého Švýcarska, což obnášelo přes 70 km převážně po cyklotrasách. Nejvíce dostaly boty zabrat při obstarávání běžných pojížděk v Praze, kdy jsme kombinovali koloběžku, všechny druhy hromadné dopravy a jízdu po dobrých i špatných ulicích.   

* Svezli jsme se v nich několikrát na kole. Použili je na přístup s nafukovacím kajakem k Vltavě a po splutí si je zase obuli odešli se sbaleným člunem na vlak.

* Absolvovali jsme na kratší výlety do lesa v okolí Ralska, starali se o zahradu u Mnichova Hradiště a pěšky od vlaku se vyrazili koupat do polabských pískoven.

* Běžně jsme v nich chodili po různých městech.

boty barefoot
Boty barefoot Ahinsa Chitra Trek&Trail mají dobrou podrážku. FOTO: Kuba Turek

Ahinsa Chitra Trek&Trail

Určení: turistika, rekreační sportovní aktivity
Střih: prostorná špička, nulový drop
Svršek:
 síťovina CoolMax (polyester) a umělá kůže CF+ (mikrovlákno),
Podšívka: CoolMax
Podrážka: Vibram 2 mm + 4 mm vzorek
Stélka: vyjímatelná pěnová  
Upínání: tkaničky 
Hmotnost: 410 g (pár velikosti 40)
Velikost: pánská 40-46, dámská 36-44
Barva: černá, černo-modrá
Cena: 4190 Kč
INFO: Ahinsa Shoes

boty barefoot
Boty barefoot Ahinsa Chitra Trek&Trail. FOTO: Ahinsa

Čtěte další testy barefoot:

Barefoot boty Xero Glenn

Barefoot boty Xero HFS

Skinners 2.0 au, to je příjemný po louce, au, au, au

Bota Merrell Allout Fuse běží skoro sama

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.