Menu
Aktuální zprávy

Veszprém na Balatonu je Evropské hlavní město kultury 2023

balaton loď

Veszprém a Balaton nabízí během 300 dní 3000 kulturních programů. Turistům se skýtá lákavá možnost spojit kulturu s rekreací. Nejen v létě, ale po celý rok propojuje maďarské tradice, kulturu, přírodu, ale i koupání a gastronomii a vinařství. 

Text: Eva MráčkováCzech Travel Press
Foto: František Vaňásek – Fotoimago

Veszprém Maďarsko Balaton
Svatý Štěpán ve Veszprém. FOTO: František Vaňásek

Město rozložené na pěti pahorcích, rozdělené na dvě části hlubokým údolím meandrující říčky Séd, s malebnými skalami, s hradem pocházejícím z 9. století. Ve zdejší katedrále byly tradičně korunovány uherské královny. Na hradním vrchu s krásným rozhledem turistu přivítá sousoší prvního uherského královského páru sv. Štěpána a Giselly. V současné době ovšem stále probíhá rekonstrukce hradní čtvrti, takže část tamějších památek není přístupná. Podrobnější informace najdete zde.

Symbolem města je i krásný železobetonový Svatoštěpánský most, klenoucí se přes údolí řeky Séd v délce 185 m. Pokud vám něco připomíná, tak protože je takřka stejně velký a podobně konstrukčně řešený jako most Duha v Bechyni. K Balatonu je to z Veszprému nějakých 11 kilometrů.

INVIA.cz: prozkoumejte velkou nabídku zájezdů do Budapešti 
KOSMAS.cz:
 turistický průvodce Maďarsko a další knihy o této zemi

Veszprém Balaton
Veszprém. FOTO: František Vaňásek

Veszprém a hudba

Titul Evropského hlavního města kultury (EHMK) není prvním mezinárodním titulem, který Veszprém získal. Již v roce 2019 mu byl udělen titul UNESCO – Město hudby za jeho desetiletí trvající úsilí o bohaté hudební poznání, všechny formy hudební tvorby a hudební vzdělávání. To se promítá i do programu EHMK. Téměř každý měsíc v průběhu roku se bude konat alespoň jeden hudební festival. Od blues po sborovou hudbu, od populární hudby po festival Chaconne, klasickou hudbu, jazz a pouliční hudbu.

Héviz Maďarsko
Héviz, Balaton. FOTO: František Vaňásek

Balaton

Balaton a jeho okolí není jen maďarské moře, kam se jezdí za koupáním a vodními sporty v létě. Nabízí se také unikátní příroda Malého Balatonu, ale i golf a víno, jakož kulturní památky. A koupání celoročně. Protože v Maďarsku je nepřeberně termálních pramenů, často s léčivou vodou. Takže wellness ani vodní hrátky nejsou omezeny na sezónu. Programy iniciované v rámci EHMK mají za cíl celoroční využití zvýraznit a obohatit.

Z obvyklého rámce kulturních programů se vymykají zejména dva projekty:

Projekt BALATORIUM, který je součástí programu VEB2023 EHMK, je multidisciplinární vědecko-umělecký projekt, který se zabývá nejpalčivějšími problémy souvisejícími s Balatonem; spojuje vědu s uměním a nebojí se experimentovat.

Dalším projektem u Balatonu je Builder Summit, unikátní stavitelský festival v Evropě, který se bude konat v čedičovém lomu Zalahaláp. Účastníci společně vybudují instalaci Monument stavitelů, která bude fungovat jako svatyně stavitelství, jakýsi duchovní prostor a prostor pro události v souladu s okolním prostředím.

CYKLOTURISTIKA: Balaton na kole

Balaton
Balaton. FOTO: František Vaňásek

Která místa neopomenout?

Všechny obce spojené programem EHMK 2023 najdete na mapě EKF. K těm nejznámějším pár informací:

Balatonfűred

Je přezdíván hlavní město severního Balatonu. Již od 18. století zde byly léčebné lázně pro choroby srdce a tomu odpovídá i atraktivní lázeňská čtvrť. Kromě lázeňských budov najdete parky, divadlo, muzeum v původním domě maďarského básníka Mór Jókaie. Rabíndranáth Thákur jako zdejší lázeňský host začal sázet zajímavé stromy na promenádě a založil tak tradici sázení stromů význačnými osobnostmi. Jako významné město na břehu jezera má Balatonfűred i svůj přístav a loděnici. Funguje dopravní linka i zážitkové plavby, stejně jako jachting. A protože ve svazích nad Balatonem jsou četné vinice, koná se tu v srpnu festival vína.

Balaton
Lázně Balatonfüred. FOTO: František Vaňásek

Tihany

Městečko na poloostrově se zajímavou přírodou (vnitřní jezero, skalní útvary). Benediktýnské opatství z poloviny 11. století, v jehož kryptě je hrobka uherského krále sv. Ondřeje. V budově opatství je pozoruhodné muzeum s historickými artefakty i výstavami moderního umění. Od budovy opatství je nádherný výhled.

Royal Balaton Golf & Yacht Club Balatonudvari je 18jamkové golfové hřiště s krásnými výhledy na Balaton.

Tihány Balaton
Tihány. FOTO: František Vaňásek

Siófok

Největší středisko na jižním břehu Balatonu, od 19. století atraktivní letovisko s promenádou a kulturním centrem. Muzeum v rodném domě Imre Kálmána, park Millenium s hudebním pavilonem, se sochami Imre Vargy a dalších, ZOO, muzeum minerálů, mnoho zajímavých vil a také vše pro vodní sporty.

Kousek od Balatonu

Tapolca

Městečko na čedičových skalách, obklopené vinohrady. Evropský unikát se skrývá pod povrchem – podzemní jezero se systémem krasových chodeb ve třech patrech. Vodu dodávají teplé prameny, takže na rozdíl od obvyklých krasových jeskyní má i v zimě nějakých 18 stupňů; část chodeb je osvětlena a zpřístupněna pro návštěvníky na loďkách, jiná část slouží místní nemocnici k léčbě astmatu a alergií. Na povrchu byla voda nejspíš již Římany svedena do Mlýnského jezera a poháněla vodní mlýn, což je nyní hotel.

Balaton Héviz
Héviz. FOTO: František Vaňásek

Hévíz

Lázeňské město u stejnojmenného jezera – největšího aktivního termálního jezera vulkanického původu v Evropě. Plocha jezera je 4,4 ha, přirozený odtok nepočítaje. Horký pramen z hloubky 38 m je tak vydatný, že vymění veškerou vodu v jezeře za 72 hodin. Teplota vody venku podle roční doby se pohybuje od cca 22°C v zimě až do 35-38 °C v létě. Nepřetržitý pobyt ve vodě se doporučuje do půlhodiny, celkem za den do 1,5 hod. Díky speciálním bakteriím, které ve vodě žijí, má voda desinfekční účinky, takže je zdravá, i když se v ní koupe mnoho lidí i ptáci. Typické pro jezero jsou lekníny, ty původní byly bílé, ale postupně mizí a dávají prostor později vysazeným červeným leknínům indickým.

Héviz
Héviz, lekníny. FOTO: František Vaňásek

Sűmeg

Dominantou je rozlehlá středověká pevnost, která se malebně zvedá na kopci za obcí. V podhradí se pořádají rytířské turnaje v plainairu i v kryté hale, spolu s dobovými hostinami.

Sümeg koně
Koňské slavnosti v Sümeg. FOTO: František Vaňásek

Perličky z programu EHMK2023

Bluesový festival 13. – 16. dubna
Dny Giselly 2023 7. – 14. května
Festival maďarských pohyblivých obrázků 7. – 10. června
VeszprémFest 2023 12. – 16. července
Rozé, Ryzlink a Jazzové dny 12. – 16. července
Veszprémský festival pouliční hudby 19. – 22. července
Auerův festival 1. – 6. srpna
Festival Inota 31. srpna – 3. září
Balaton Víno a Gourmet 28. září – 1. října
Jazz Festival 16. – 19. listopadu

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.