Menu
Aktuální zprávy

Boty na fotbal a nohejbal

kopačky fotbal

Fotbal, futsal a nohejbal je nejoblíbenější sport na světě. U mnoha koupališť, rybníků a bazénů jsou proto fotbalová a nohejbalová hřiště. Hraje se na perfektně udržovaných stadionech, venkovských hřištích, v krytých halách i na jakémkoliv neoficiálním plácku, kde se dá postavit branka nebo síť.

Každý typ povrchu vyžaduje jiné boty. Fotbalisté využívají kopačky nebo sálovky. Samozřejmě jen pro radost lze hrát hrát v jakýchkoliv botách nebo třeba i bos, ale přiměřené kopačky vylepší váš fotbal.

Zamyslete se, kde a jak obvykle hrajete, a poctivě si odpovězte. Podle toho zvolte správnou sportovní obuv. Poznamenáváme, že nemá smysl jít výš ani níž, než je vaše aktuální fotbalové nasazení. Špičkové kopačky patří na nohy špičkových fotbalistů. Rekreačním sportovcům spíše uškodí.

Jak a v čem hrajete fotbal?

Druhy kopaček 

Na přírodní i umělou trávu se hodí lisovky. Měkký přírodní povrch nejlépe zvládnou kopačky s kolíky. Na umělé povrchy jsou určené turfy.

Futsal v halách se hraje pouze v sálovkách. Speciální boty jsou určené na nohejbal.

Špunty

Čím tvrdší je povrch hřiště, tím více špuntů by mělo být na kopačkách. Kulaté špunty jsou univerzální, hranaté usnadňují prudké změny pohybu.

  • Čím tvrdší povrch, tím více špuntů by mělo být na kopačkách kvůli stabilitě.
  • Trojúhelníkové, nožové a hranaté špunty usnadňují prudké změny pohybu.
  • Kombinace různých špuntů nebo mix špuntů a kolíků zvyšuje univerzálnost kopaček.

Materiál

Kožené kopačky se vyrábějí jen ve vyšší cenové třídě. Bývají o něco pohodlnější než ze syntetických materiálů. Syntetika je levnější, lehčí a designéři si mohou s barvou i tvarem bot více hrát.

  • Kůže skvěle fixuje chodidlo a boty z ní jsou komfortní. Kopačky jsou ovšem těžší a vyžadují údržbu. V mokru nasáknou vodu.
  • Prémiové řady kopaček se vyrábějí z klokaní kůže. Levnější modely jsou z telecí a kozí kůže.
  • Syntetické materiály jsou lehčí než kůže, ale hůře se přizpůsobují nohám.
  • Nejnovější technologie je 3D pletení, při kterém stroj „uplete“ celý svršek kopačky jako jeden kus bez jediného švu. Vyztužení obstarává tenký silikon.

Šněrování

Šněrovací kopačky jsou stále hlavním standardem. Tkaničky lze zavazovat nejen vepředu na botě, ale také z boku.

Některé modely jsou dokonce bez šněrování. Do módy se vracejí kotníkové kopačky.

Velikost

Kopačky ze syntetiky kupujte přesně tak, aby vám sedly na nohu. Zkoušejte je odpoledne nebo po tréninku, kdy máte nohy poněkud zvětšené oproti ránu, kdy jste odpočinutí.

Kožené kopačky se noze časem přizpůsobí a nejspíš se i trochu vytáhnou. S tím je nutno v obchodě počítat.

Lisovky FG, HG, AG

Nejpoužívanější kopačky. Špunty jsou pevně vlisovány do podešví.

FG (firm ground, pevný povrch). Klasické kopačky na přírodní trávu. Mívají 10 až 14 plastových či gumových špuntů.

Příklad: Nike kopačky

kopačky fotbal
Kopačky Nike Zoom Mercurial Vapor 15 Elite FG. FOTO: Nike

HG (hard ground, tvrdý povrch). Kopačky na tvrdé přírodní povrchy, jako je škvára nebo písek. Mají více nižších špuntů kvůli lepší stabilitě hráče. V Česku se na takových površích téměř nehraje, a proto se těchto kopaček moc neprodává.

AG (artificial ground, umělý povrch). Kopačky na umělou trávu. Oproti obuvi na přírodní trávu mají větší počet špuntů, které jsou ovšem nižší, a zesílenou konstrukci.

FG/AG Kompromisní typ na umělou i přírodní trávu. Mezi rekreačními fotbalisty jsou velmi populární, ale pro špičkové hráče jsou nepřijatelné, protože ani v jedné disciplíně nevynikají.

Kolíky SG

SG (soft ground, měkký povrch). Kopačky na velmi měkký povrch, jako je bahnitá či podmáčená tráva. Kolíky je možné vyměnit jednoduchým našroubováním na podrážku. Vyrábějí se z tvrzeného plastu nebo kovu. Bývá jich zpravidla šest.

Příklad: Kopačky Mizuno

kopačky fotbal
Kopačky Mizuno Monarcida Neo II SG. FOTO: Mizuno

Lisokolíky SG/FG

SG/FG Kompromisní typ kopaček spojuje šest vyměnitelných kolíků a pět lisovaných špuntů. Jsou vhodné na mokré a měkké hřiště, jako je například ráno když spadne rosa, nebo pokud lehce zaprší. Lisokolíky jsou pohodlnější alternativou kolíků.

Turfy

Turfy (turf, trávník) jsou speciální kopačky na umělý povrch. Na podrážce mají velké množství malých a různě tvarovaných gumových špuntů. Díky tomu je obuv výborně přilnavá nejen na různé typy umělých povrchů, ale dá se v ní hrát i na suchém a tvrdém přírodním povrchu.

Příklad: Kopačky Adidas

kopačky fotbal
Kopačky Adidas Predator Accuracy.4 TF. FOTO: Adidas

Sálovky (IN)

IN (indoor, uvnitř) Sálové indoorové kopačky patří výhradně do haly. Využívají je tedy především futsalisté. Podrážka je téměř hladká a nezanechávají na podlaze barevné stopy. Balon se při futsalu často zpracovává podrážkou a hráči jej drží daleko více u nohy než při klasickém fotbalu. Podrážka sálovek proto bývá slabší, kvůli k citlivější práci s míčem.

Příklad: Kopačky Puma

kopačky fotbal
Sálovky Puma Future Match IN. FOTO: Puma

Nohejbalové kopačky

Footballtennis (nohejbal) se hraje obvykle na antuce nebo asfaltu. Na to jsou vyráběné boty bez kolíků, ohebné a se zesílenou vnitřní stranou. Smečaři a útočníci obouvají spíš tvrdší modely a obránci naopak měkčí.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.