Lepší vyhořet, než se stěhovat. Ne příliš frekventované pořekadlo se kolem vás začne objevovat, jakmile se nějaké stěhování objeví na obzoru. Nevěříte? Však uvidíte! Jenže ono to zas takové peklo být nemusí. Po několikerém stěhování napříč českou metropolí už se v tomto směru považuji za zběhlého člověka, a pokusím se tak poradit i vám.
Příprava na stěhování
Z vlastní zkušenosti vím, že stěhování začíná dříve než prvním z bytu vyneseným kusem nábytku. Mnohem dříve. Nezačíná ani tím, když začnete balit oblečení a řadit knihy. Příprava na další stěhování začíná ve chvíli, kdy si kompletně zařídíte byt. Jasně, každý je v tu chvíli rád, že je rád a o změně bydliště už nikdy v životě nechce slyšet. Jenže s velkou pravděpodobností ho ještě nějaká v životě čeká. Jak snadno ji půjde zrealizovat pak záleží na tom, jaký systém si v čerstvě srovnaných věcech udrží a kolika věcmi se obklopí. Méně je v tomto případě více.
Výběr správné stěhovací firmy
Jakmile začnete o změně bydliště uvažovat, je nejvyšší čas polechtat vyhledávač heslem stěhování Praha. Bydlení v našem hlavním městě totiž v tomto ohledu znamená jednu velkou výhodu, která je zároveň nevýhodou. Žije a stěhujete se tu spousta lidí, a tak tu zároveň najdete spoustu stěhovacích firem. Velká konkurence a zákon nabídky a poptávky. Jenže o dobré stěhovací firmy je velký zájem, a tak mají práci naplánovanou na dlouho dopředu. Otálet se tedy nevyplatí.
A jak poznám dobrou stěhovací firmu? Nabízené ceny jsou důležitým, ale určitě ne jediným ukazatelem, který by nás měl zajímat. Svoje o firmě prozradí už to, jak komunikuje se zákazníky – stav webu nebo profilu na sociálních sítích. Sledujte i šíři nabízených služeb. To nejdůležitější jsou ale uživatelské recenze. Reálné zkušenosti reálných přestěhovaných lidí vám nejsnáze pomohou eliminovat problémy s neseriózní stěhovací firmou.
No a pak se termín stěhování přiblíží. Osobně tomu říkám vlažná fáze příprav. Když jsem si chtěl ušetřit nervy v posledních dnech před stěhováním, začal jsem prostě balit s předstihem. Zainvestoval jsem a nakoupil krabice, které mi umožnily mít ve stěhovaných věcech systém. Začal jsem s tím, co používám zřídka – knihovna kromě právě rozečtené knihy, sezónní oblečení. Naopak vybavení kuchyně se do krabic dostalo až vpředvečer akce Kulový blesk.
Stěhování a co po něm?
Samotné stěhování už jde ráz na ráz. Osobně doporučuji jógu, meduňkový čaj nebo jakýkoli jiný rituál, který vás co nejvíce udrží v klidu. Stres je totiž vaším největším nepřítelem a v klidu půjde vše snáze. Ono to totiž půjde, i když nějaký ten problémek se určitě také objeví.
Za pár hodin pak sedíte v novém bytě mezi seskládaným nábytkem a spoustou krabic. Teď je čas na víno, čaj či kávu, možná i na večeři v dobré restauraci. Nesnažte se všechno urvat hned. Zabydlujte se klidně několik dnů, možná i týdnů. Nespěchejte. Vždyť vás v novém bytě čekají celé roky.