Menu
Aktuální zprávy

Maďaři během koronaviru cestovali jako nikdy před tím, teď lákají Čechy do lázní

Maďarsko Holiday World

Hlavní poradkyně Maďarské národní turistické centrály Magdolna Fekete shrnuje cestovní ruch ve své zemi v době pancemie covid-19 a po ní. Jedná se o dva odlišné trendy. Domácí turistika se rozvíjela úplně maximálně. Maďaři cestovali v rámci státu nejvíce od roku 1990. Se zahraničními hosty to už tak dobré nebylo, stejně jako v celé Evropě.         

Příjezdová turistiku z Česka do Maďarska je už několik desetiletí stejná. Češi patří mezi deset nejvýznamnějších turistických zdrojů. V době covidové se dokonce umístili v první pětce.

Maďarsko Magdolna Fekete
Hlavní poradkyně Maďarské národní turistické centrály Magdolna Fekete. FOTO: Antonín Karoch

Proč se zaměřujete právě na Českou republiku?

V současné době všeobecně platí, že se všechny evropské státy se snaží podchytit turisty z nejbližších zemí. Nemají problém nasednout do auta nebo do vlaku a jet se podívat, jak se žije u sousedů. Tady vidíme turistický potenciál jako největší.

Jakým způsobem návštěvnost zjišťujete?

Vybudovali jsme sofistikovaný statistický systém, ve kterém detailně spolupracujeme s poskytovateli turistických služeb. Přesně víme, kolik bylo u nás zahraničních turistů, kdy a z jakých zemí. Dokonce se dovídáme, jaké mají zájmy, čemu dávají přednost a můžeme odhadnout, jaké budou v tomto ohledu cestovatelské trendy. Takže jsme poznali, že zájem o Maďarsko je nejen v Česku, ale i v dalších zemích V4 stále vysoký. Proto musím jménem maďarské turistiky poděkovat českým turistům za přízeň a zdejším odborníkům za zájem, který o naši zemi i tady na veletrhu projevují.

Maďarsko si v Česku udělalo velmi dobré jméno termálními lázněmi. Bude se váš turistický průmysl ubírat stejným směrem?

Určitě bude. Vypracovali jsme sedmiletý turistický strategický plán, ve kterém právě naše lázeňství, wellness a životní styl jsou na prvním místě. Jako další v pořadí vnímáme kulturní dědictví, památky, vinařství a přírodní krásy. Samozřejmě nezapomínáme na gastronomii. V lázeňství hodně těžíme z mnoha tisíců našich termálních pramenů. Také proto v posledních letech pravidelně rekonstruujeme, obnovujeme a modernizujeme lázeňská zařízení a koupaliště.

Ještě v období před epidemií covidu jste organizovali pro milovníky vína a dobrého jídla cesty za gastronomií a maďarskými vinaři.

Existují webové stránky o maďarském víně. Provozuje je Maďarská turistická agentura. Stránky už jsou dostupné i v angličtině a snaží se seznámit odborníky i laiky se všemi 23 maďarskými vinařskými regiony. Je totiž celkem složité vysvětlovat, že u nás nemáme pouze Tokaj nebo balatonské vinařské regiony, ale mnoho dalších. Snažíme se jim dát všem prostor a informovat o místních vinařských i gastronomických akcích.

Český turista je konzervativní. Okruh jeho působnosti pokrývá lázně v Budapešti, další lázeňské komplexy nedaleko od hranic a prakticky končí u Balatonu, kam dojede autem za den. Občas se zastaví v lázních poblíž chorvatských hranic. Ale jen na chvíli, protože směřuje k Jaderskému moři.

Z již zmíněného statistického systému vidíme, že to s Čechy není zdaleka tak hrozné. Někteří si už oblíbili lázně na jihozápadě Maďarské republiky. Po covidu víme, že se nemůžeme spoléhat pouze na oblíbené turistické cíle jako je Balaton a lázně na západní straně země. Musíme se snažit rozšiřovat zájmy turistů o další destinace. Movitější čeští turisté již jižní část Maďarska objevili. Například města Pecs, Villány a Szeged. Jezdí do lázeňských domů, ale také hodně cestují s karavany. My se zase snažíme tyto oblasti propagovat a ukazovat, že i tady návštěvníci naleznou turisticky krásné regiony, které stojí za návštěvu. Ukázali jsme pracovníkům českých cestovních agentur jihovýchodní části země jako je Debrecín, Gyula nebo Kecskemét. Přestože se jedná o historicky i jinak cenné regiony, zatím nevíme, jestli to bude fungovat. Je to od Prahy opravdu daleko. Na druhé straně si uvědomujeme, že i tato jihovýchodní část Maďarska má určitě velký turistický potenciál.

Po covidových letech tedy nebudete začínat od nuly?

Samozřejmě že ne. Využili jsme nechtěnou turistickou přestávku k tomu, abychom zlepšili turistickou infrastrukturu, opravili staré a otevřeli nové hotely, lázně a turistické destinace. Doufáme, že se nám to časem zhodnotí.

INFO: Visit Hungary a Moje Maďarsko

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.