Menu
Aktuální zprávy

Co je úpal a jak před ním chránit děti?

Bešeňová

Úpal může postihnout každého, ale děti jsou na něj zvláště náchylné a následky u nich mohou být horší než u dospělých.

Abychom děti ochránili před úpalem, je důležité rozumět tomu, co to vlastně úpal je, jak se projevuje a jakým způsobem mu lze předcházet. V tomto článku se podrobně podíváme na všechny důležité poznatky o úpalu, abyste si dětmi celé léto maximálně užili bez zbytečných zdravotních nepříjemností.

Jaké jsou příčiny úpalu?

Úpal je stav, kdy tělo v důsledku nadměrného horka, často ve spojení s nedostatečným příjmem tekutin ztrácí schopnost udržovat normální tělesnou teplotu. Důsledkem může být dehydratace, zvýšená tělesná teplota a další zdravotní komplikace.

Vzhledem k tomu, že úpal vzniká při dlouhodobém vystavení vysokým teplotám, není divu, že se s ním typicky potýkáme během teplých letních měsíců, zejména pak během letních dovolených, kde často bývají teploty vyšší než v tuzemsku a více času trávíme venku. Ovšem vzniknout může i ve vnitřním prostředí s vysokou teplotou, například v automobilu nebo uzavřené místnosti bez klimatizace. 

Proč jsou děti náchylnější k úpalu a jaké jsou hlavní rizikové faktory?

Děti jsou náchylnější k úpalu z několika důvodů. Zaprvé, jejich tělesné termoregulační mechanismy nejsou tak vyspělé jako u dospělých, což ztěžuje udržování optimální tělesné teploty. Čím jsou děti mladší, tím více jsou úpalem ohroženy. Pozor si tedy dávejte zejména v případě, že se vydáte v horku ven s kojenci a batolaty. Zadruhé, děti se často zapojují do intenzivních her a při pohybu stoupá jejich tělesná teplota. Navíc při zábavných činnostech mohou zapomenout na pravidelné přestávky na pití. Zatřetí, děti mají menší tělesnou hmotnost, což znamená, že se rychleji ohřejí a zároveň rychleji ztrácí tekutiny.

Harassov
Koupání v Harasově. FOTO: Kuba Turek

Dalšími rizikovými faktory, které mohou stát za vyšší rizikem úpalu, jsou zhoršený fyzický a zdravotní stav dítěte – jde například o obezitu, diabetes nebo srdeční onemocnění – a užívání některých léků. Léky mohou zvýšit citlivost dětí na úpal tím, že ovlivňují termoregulační mechanismy těla nebo způsobují dehydrataci.

Jaké jsou příznaky úpalu?

Příznaky úpalu se u každého mohou projevovat odlišně, především se mohou různit v závislosti na jeho závažnosti. Mezi možné příznaky úpalu se se řadí:

  • zvýšená tělesná teplota,
  • únava a slabost,
  • závrať, zmatenost nebo podrážděnost,
  • bolest hlavy,
  • nevolnost a případně i zvracení,
  • suchá kůže bez pocení,
  • rychlý, nebo naopak pomalý srdeční rytmus,
  • zrychlené, či slabé dýchání.

Jak předcházet úpalu nejen u dětí?

Chcete-li ochránit sebe a své děti před úpalem, dodržujte následující tipy pro zdravé opalování a pobyt na slunci.

Hydratace

Tělo potřebuje dostatek vody, aby dokázalo udržovat normální tělesnou teplotu a fungovalo správně. Proto je potřeba průběžně pít dostatek vody, zejména při náročnějších venkovních aktivitách. Pít je vhodné i ve chvíli, kdy ještě nevnímáte pocit žízně. Mimo vody jsou vhodné také isotonické nápoje pro doplnění minerálních látek, které se z těla vyplavují v potu.

Oblečení

Volte světlé a vzdušné oblečení vyrobené z prodyšných materiálů, jako je bavlna. Významně pomohou také kšiltovky nebu u dětí letní kloboučky, které poskytují stín pro obličej, krk a uši.

Stín

Pokud je to možné, snažte co nejvíce času pobývat stínu, zejména během nejteplejších hodin dne (mezi 10:00 a 16:00). Jestliže se už v tyto hodiny vydáte na slunce, dělejte si od sluníčka pravidelné přestávky a po nějaké době se schovejte alespoň na chvíli do stínu.

Velké Losiny
Therme park je vhodný pro každého. FOTO: Termály Velké Losiny

Použití opalovacích krémů

Rozhodně sebe i děti pravidelně a důkladně mažte opalovacím krémem. V případě děti jsou jasnou volbou dětské opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem (minimálně SPF 30). Opalovací krém je třeba aplikovat i vícekrát v průběhu dne, a to hlavně po koupání nebo při silnějším pocení.

Jak postupovat při rozpoznání úpalu?

Pokud si myslíte, že máte vy nebo vaše dítě úpal, klíčové je rychlé jednání. Úpalem postižená osoba se musí okamžitě přesunout do chladnějšího prostředí, ideálně do klimatizované místnosti nebo alespoň stínu. Stav pomůže zlepšit zvýšený příjem tekutin, jako je voda, ovocné nebo isotonické nápoje, stejně jako ochlazení vlhkými studenými obklady na čelo, zápěstí a krk, případně koupelí v mírně chladné vodě. Pokud budou příznaky závažnějšího charakteru a nebudou se uspokojivě lepšit, vyhledejte lékařskou pomoc.

Čtěte také: 5 nejlepších výherních automatů s přírodní tematikou

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.