Menu
Aktuální zprávy

Sezónní práce v Německu. Proč pracovat v Německu a co zvážit?

Česáč jablek

Pokud zvažujete práci v Německu, máte velkou výhodu. Jakožto občané členského státu Evropské unie máte zaručeno, že se s vámi bude zacházet podle německých zákonů. Z tohoto důvodu mohou čeští občané pracovat v Německu jako sezónní pracovníci bez pracovního povolení. To znamená, že budete získávat stejnou mzdu jako naši němečtí sousedé a bude dodržována stejná maximální pracovní doba.

Čtěte dál a dozvíte se vše důležité o sezónních pracích v Německu.

Samotná činnost je považována za sezónní prací, pokud je práce vykonávána po dobu maximálně 90 dnů v rámci období 180 dnů. Minimální počet odpracovaných hodin u sezónní práce musí být alespoň 30 hodin týdně. Na sezónní pracovníky se vztahují různé požadavky v závislosti na zemi, ze které pocházejí, avšak Německé společnosti bývají k zahraničním pracovníkům velmi vstřícné.

Německy musíte umět

Pokud chcete pracovat v Německu, je důležité ovládat němčinu alespoň na základní úrovni a nemyslet si, že se německy naučíte až během svého pobytu v zahraničí. Zda stačí primární znalosti, nebo jsou vyžadovány vyšší standardy, závisí na konkrétním zaměstnání. Svou úroveň v jazyce si můžete snadno ověřit pomocí dostupných online jazykových testů a na základě výsledku se rozhodnout, zda je za potřebí absolvovat další jazykový kurz.

Velké výdělky u sousedů

Největším lákadlem pro Čechy na práci v Německu jsou peníze. Německá mzda bývá zpravidla vyplácena ve sjednané výši nejpozději do 15. dne následujícího měsíce. V Německu existuje zákonem stanovená minimální mzda. To platí pro všechny pracovníky bez ohledu na státní příslušnost nebo místo bydliště.

V červenci 2022 byla minimální mzda zvýšena na 10,45 EUR hrubého za hodinu. Ani ohodnocení sezónního pracovníka nesmí klesnout pod tuto částku.

Někteří zaměstnavatelé, obzvláště v zemědělství, platí podle kusové mzdy. Podle toho jsou pracovníci placeni například za kilogram sklizeného ovoce. Ovšem ani u tohoto způsobu nesmí být hodinová mzda nižší než minimální mzda.

Zda vám byla mzda vyplacena spravedlivě zjistíte z výplatní pásky, kterou je zaměstnavatel povinen poskytnout. Na výplatní pásce je uveden počet odpracovaných hodin, výše hrubé měsíční mzdy, výše srážek na daně ze mzdy a další srážky (ubytování, strava…), čistá mzda a výpočet pracovní doby.

Právo na odpočinek, ubytování a nemocenskou

A jak je to s odpočinkem? Mezi koncem pracovního dne a začátkem dalšího pracovního dne musí být alespoň 11 hodin odpočinku. Doba odpočinku může být upravena a zkrácena za předpokladu, že bude kompenzována hodinami odpočinku navíc v jiných dnech. Jestliže budete pracovat v neděli nebo ve svátek, musí mu být tyto dny nahrazeny náhradním volnem během následujících dvou měsíců. Zaměstnanci mají nárok na pauzu v délce 30 minut po 6 hodinách a 45 minut po 9 hodinách práce. Stejně jako u nás se v mnoha případech přestávky nezapočítávají se do pracovní doby, a proto se neproplácejí. Sezónní pracovníci mají v Německu nárok na 2 dny dovolené měsíčně. Zpravidla lze nevyužité dny sčítat a využít je později na delší dovolenou. Pokud dovolenou nechcete, můžete si ji dokonce nechat vyplatit.

Ubytování zajištuje sezónním pracovníkům zaměstnavatel. Typ ubytování, nájemné a práva a povinnosti sezónního pracovníka jsou dohodnuty ve smlouvě. Zaměstnavatel často strhává ze mzdy stanovenou částku na úhradu nájemného a stravného.

Jestliže v pracovní den onemocníte, musíte o tom ihned říct zaměstnavateli a navštívit lékaře, který vám vystaví neschopenku. Pokud ve společnosti pracujete déle než 4 týdny, bude vám mzda vyplácena až po dobu 6 týdnů nemocenské. Společnost vás musí jako sezónního pracovníka pojistit pro případ pracovního úrazu a uhradit náklady na úrazové pojištění. Pokud nemáte platné zdravotní pojištění pro Německo nebo pracuje bez sociálního pojištění, můžete si sjednat soukromé zdravotní pojištění u zaměstnavatele.

Pokud stále váháte, jestli jít nebo nejít pracovat do Německa, tak neváhejte navštívit stránky pracovní agentury Starke Jobs, kde se dozvíte více o nejnovějších pracovních možnostech v zahraničí.

Česáč jablek
Česání ovoce. FOTO: Nishant Aneja – Pexels.com
Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.