Menu
Přírodní koupání

Letos se dá koupat v přírodě ještě na přelomu září a října

pískovna Doubrava

Jak letošní léto začalo pozdě, tak se prodlužuje až do října. Ještě teď na přelomu září a října se dá plavat v přírodě, ačkoli nejste otužilci nebo si neoblékáte neopren.

…i když triko s vlastním potiskem nic nezkazí! Koupání v partě je vždy zábavnější než sám. Společná hesla na tričku vás spojují. Například „Soupeřem otužilce je příroda.“ Nebo „Na hromnice o otužilce více.“ Případně klasický Wim Hof: „Jste schopni vědomě se propojit s každou částí těla a vědomě ji ovládat. Vy jste šéf. A to všechno začíná třiceti sekundami studené sprchy.“

Nejdříve si řekněme, kde to už nepůjde: Řeky již vychladly snad s výjimkou dolních toků Berounky, Vltavy, Labe a Moravy. Lesní rybníky nemají dost slunce a také už jsou příliš studené. Též jezera a nádrže ve vyšších polohách mají velmi studenou vodu.

Mělké rybníky a vodní nádrže včetně přehrad by snad ještě byly teplé, ale mnoho jich zarostlo sinicemi nebo vodním květem do té míry, že do nich nevleze ani extrémně odolný nadšenec.

…jestli do chladnoucí vody už nechcete z principu, zalehněte na matraci a zůstaňte tam až do příštího léta. Výběr tvrdosti matrace necháme na vás.

Krásně čisté a teplé ovšem zůstávají pískovny a štěrkovny v Polabí a na jižní Moravě. Uvádíme čtyři moravské tipy na pěkné koupání v babím létě a šest českých, kam se vypravit za posledním plaváním pod modrou oblohou. Vybíráme vodní plochy, kde se neplatí vstupné a není třeba řešit otevírací dobu. Jednoduše jsou celoroční.

…o mnoha věcech se v nadsázce říká, že jsou lepší než sex. Plavání v křišťálově čisté vodě, na hladině hladké jako sklo, patří mezi vrcholné zážitky. Rozdíl mezi aquaparkem a přírodní vodní plochou je stejný, jako byste používali realistické dildo místo opravdového milence.

Konec letní koupací sezony na Malvínách. VIDEO: Hana Suchá

1. Písčité jezero Čtverec

U Ostrožské Nové Vsi v srdci moravského Slovácka se rozlévá několik velkých vodních ploch, které vznikly při těžbě písku a štěrku. Na jednom břehu je přírodní koupaliště, někde se chovají ryby, část je určená k čerpání pitné vody a jinde se dá koupat.

2. Štěrkovna Veselí nad Moravou

V polích a loukách mezi Veselím a Moravským Pískem se rozkládá středně velká pískovna s velmi čistou vodou. Výhodou je velmi mírný vstup do vody.

3. Štěrkoviště Topolná

Pískovna mezi řekou Moravou, Napajedly a obcí Topolná nabízí klidné koupání. Pláže jsou výhradně travnaté.

4. Hulínská štěrkovna

Velké jezero vzniká během těžby štěrkopísku u Hulína. Bagry a nakladače ovšem pracují pouze na jedné straně štěrkovny a v koupání nijak nebrání. Naopak ještě zajišťují lepší čistotu vody.

5. Jezero Křenek neboli pískovna Ovčáry

Na břehu pískovny Křenek u Kostelce nad Labem je přes léto rušno. Po prázdninách ale uklidnily stánky i kemp, také vodních lyžařů ubylo. Koupeme se na krásných písčitých plážích pod vysokými borovicemi.

pískovna Křenek
Jezero Křenek (pískovna Ovčáry). FOTO: Kuba Turek

6. Pískovna Mlékojedy Tišice

Zatopená pískovna v Mlékojedech, poblíž Tišic u Neratovic nabízí koupání a kulturní vyžití. Stálá scéna propojuje hudební a filmovou produkci s barem. Navíc se tady jezdí na skateboardech. Koupání u vzdálenějších břehů je ovšem teď na začátku podzimu osamělé a romantické. Hluk zábavy sem nedolehne.

Mlékojedy
Pískovna Mlékojedy u Neratovic. FOTO: Kuba Turek

7. Malvíny Mezi mosty Čelákovice

Jedno z nejlepších koupání v přírodě v Polabí je na Malvínách neboli jezerech Mezi mosty. Obrovský písník mezi Čelákovicemi a Lázněmi Toušeň nabízí čistou modrou vodu, snesitelné množství lidí, koupání v plavkách i bez nich a kupodivu také klid.

Malvíny Čelákovice
Malvíny, zátoky u jižního břehu. FOTO: Kuba Turek

8. Lom Kojetice

Zatopený lom na kámen a štěrk u Kojetic je schovaný za nevýznamnou středočeskou vesnicí mimo hlavní silniční tahy, a proto se sem chodí koupat převážně místní lidé. Voda vydrží čistá po celý rok. Pláž představuje hrubý písek s kamínky na břehu nebo travnato-štěrkový povrch.

Kojetice
Lom Kojetice má čistou vodu do pozdního léta. FOTO: Hana Suchá

9. Pískovna Doubrava Kostomlátky

Pískovna Doubrava nazvaná podle vesničky Kostomlátky nabízí křišťálově čistou vodu, protože se zde stále ještě těží písek. Na břehu stále pracují bagry, převážně v pracovní dny. O víkendech je zde klid a lidé se koupou na vytěžené písčito-oblázkové pláži. Pískovnu odděluje od Labe oblíbená Labská cyklostezka na pravém břehu.

Koupání v Kostomlátkách. VIDEO: Kuba Turek

10. Jezero Sadská

Pískovna Sadská s pláží, čistou vodou, restaurací a kiosky je přes léto plná lidí z dalekého širokého okolí. V září se břehy vylidní a turisté sem chodí spíše na procházky, než za koupáním. Při tom pláž s pozvolným vstupem do vody a jemným pískem je nádherná! Po straně je navíc nudistická pláž.

sadská
Podzim na jezeru o Sadská. FOTO: Kuba Turek


Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.