Menu
Přírodní koupání

Mlékojedy: první letošní koupání pod modrou oblohou

na kole MTB

Letní počasí v květnu umožnilo koupání v přírodě. Vyrazili jsme z Prahy na kole do pískovny Mlékojedy u Neratovic. 

Obvykle jezdíme do Polabí z hlavního města Prahy po cyklostezkách nebo vedlejších silnicích. Tentokrát jsme pospojovali terénní úseky tak, abychom si užili co nejvíce lučních a lesních stezek.

Cyklojízda z Čakovic

Vyrážíme před polednem z Čakovic. Tam jezdí vlak z pražského hlavního nádraží a na Lítačku se vezeme zdarma. Odskočíme si ke Globusu na benzinku dofouknout pneumatiky.

Po Cukrovarské ulici dojedeme na Náměstí Jiřího Berana a na křižovatce se napojíme na cyklotrasu A27, která nás Polabskou ulicí dovede do Miškovic. V zatáčce u obecního rybníčku odbočíme doleva na cyklostezku alejí Svěceného.

Před Mratínským potokem uhneme po louce doprava, překřížíme Polabskou ulici a vjedeme do Miškovického lesoparku. Vycházkovými cestami se držíme stále na pravém břehu.

U čističky vyjedeme z lesa na louku. Stezka nás vede po okraji lesa k levotočivé zatáčce  potoka. Les končí a stoupáme doprava docela prudce po polňačce na panelku, po které vede cyklotrasa A27.

Vyhlídka na Veleň

Hned z ní zase uhneme prudce doleva a po panelech vystoupáme na bývalou skládku. Na plochém vrcholu umělého kopce stojí nový altán, lavička a začíná tady skluzavka pro děti i dospělé. Samozřejmě se sklouzneme. 

Veleň klouzačka
Klouzačka pro děti i dospělé nad Velení. FOTO: Kuba Turek

Výhled na Veleň je impozantní. V dohledu je spousta vesnic se jmény upomínající na dobu, kdy do Polabí dorazili Slované během stěhování národů v 7.-8. století. Dávno před nimi tady na kopcích rozbili své tábory naši předkové z druhu člověk vzpřímený. Archeologové objevili na Zlatém kopci základy chaty, která je považována za nejstarší dům nejen u nás, ale patří i mezi nejstarší na světě. Je stará tři čtvrtě milionu let.

Okolní kopečky jsou si podobné. Vrcholky mají skalnaté z buližníku a na úbočích leží slíny a pod nimi ohlazené valouny. Byly to ostrovy. Tehdy ve druhohorách ležely Čechy u rovníku a téměř celé je zalévalo mělké moře. Díváme se na  příbojovém pásmo před sto miliony let.

Jedinou výjimkou je podlouhlý kopec před Novou Brázdimí. Je to stejně jako místo, kde stojíme, bývalá skládka komunálního odpadu, dnes již rekultivovaná.

V dálce pozorujeme Ještěd, Sedlo, Říp, Bezděz a další významné vrcholy.

GEOLOGIE: Unikátní vlastivěda z Prahy k Labi

Z vyhlídky sjedeme do Veleně. Na začátku obce odbočíme ze silnice doprava na lesní zpevněnou cesty a vracíme se znovu k Mratínskému potoku. Cesta od něj vystoupá doprava k zahrádkám. Na jejich konci končí také cesta pro zahrádkářská auta. Prudce dolů k potoku skrze křoví klesá strmá stezička. Kola raději vedeme. Přejedeme pastviny a u čističky překřížíme silnici.

Sluhy rybník
Rybník ve Sluhách napájí Mratínský potok. FOTO: Kuba Turek

Okolo kovové závory  hned zase vjedeme na polní cestu. Po levé ruce zůstane rybník Podháj. Rychlým singltrailem v posečených loukách přijíždíme k rybníku ve Sluhách. Máme štěstí. Nemuseli jsme se prodírat vysokou trávou a navíc břehy rybníka právě kvetou.

Utěšenou vsí projíždíme okolo bývalé tvrze (zůstal z ní jen těžko viditelný kopeček), podíváme se k hřbitovní zvonici, obdivujeme krásně opravenou faru a objedeme kostel svatého Vojtěcha. Vypadá podivně. Jeho stavitelé splácali styly, které jim přišly pod ruku. Na románských základech byl postavený gotický chrám a ten byl ještě přestaven v rokokovém stylu.

Sluhy kostel vesnice
Sluhy. Zleva doprava kostel, fara a hřbitov. FOTO: Kuba Turek

Krátce po Kojetické ulici jedeme do Čakoviček. Sídelní kaši z nevzhledných bungalovů a domků prokličkujeme ulicemi K Fořtu a Březová.

Vjedeme na čerstvě posekané louky. Směr uzoučké pěší stezky v trávě je hádáme. Střídají se louky a křoví. Prohlížíme skalky vysoké jen dva až tři metry nad terénem, které jsou posazené na hřbetu U Vysoké skály. Najedeme na zemědělskou polní cestu a po ní dorazíme na hlavní silnici.

pískovna Mlékojedy
Pískovna Mlékojedy. FOTO: Kuba Turek

Pískovna Mlékojedy – Tišice – Neratovice

Za Lidlem se napojíme na modrou turistickou značku a po břehu dojedeme parkovými cestami na železniční most přes Labe. Za řekou projedeme ulicemi Ke Kolonii, Slepá, U Dráhy a Tišická k hospodě Beach Park Mlékojedy. Objedeme zleva ze západu stejnojmennou pískovnu a na pláži se vykoupeme.

KOUPÁNÍ.cz: Pískovna Mlékojedy Tišice

pískovna Mlékojedy
Pískovna Mlékojedy Tišice. FOTO: Kuba Turek

Dlouho se nezdržíme. Oschneme na sluníčku a zase šlapeme do pedálů. Jedeme domů do Prahy. Podívejte se na záznam trasy našeho cyklovýletu na STRAVA.com. Bereme to přes Kostelec nad Labem, Brázdim, Jenštejn (konečně nabereme vodu z kohoutku u hradní brány), Vinoř, Satalice a Černý Most do pražské redakce KOUPÁNÍ.cz na Zahradním Městě.

pískovna Mlékojedy
Cyklistka odpočívá na pláži v Mlékojedech. FOTO: Kuba Turek


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě 

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.