Menu
Přírodní koupání

V Račicích se o víkendu konají dva triatlony

Labe aréna, respektive vodácký areál v Račicích, zůstává tradiční triatlonovou baštou. Pořadatelský tým SportGroup zve na 5. ročník intervalového půlironmana a 16. ročník rodinného ICT triatlonu tento víkend.

„Závody připravujeme a chceme o tom dát vědět. I když přesné propozice budeme muset možná upravovat vzhledem k vývoji vládních nařízení ohledně sportování,“ zval už před dvěma týdny ředitel závodů Martin Dvořák, bývalý český reprezentant v plavání i triatlonu.

„Včera měla voda 17,7 stupně Celsia. Sobotní ICT pro hobíky bývá tradičně bez neoprenů, ráno před startem rozhodneme o případném zkrácení plavecké části z původních 750 metrů. V neděli při půlironmanovi budeme postupovat přesně podle pravidel. Očekáváme povolení neoprenů.“

Časovka jednotlivců

Z pohledu současných rozvolňovacích opatření se jeví jako ideální přechodovou formou zdejší intervalový půlironman (1,9 km plavání – 90 km na kole – 21 km běhu). Ten se před časem zrodil v hlavách Martina Dvořáka a Jiřího Jelínka, bývalých reprezentačních koučů tehdy ještě úspěšného českého triatlonového týmu. „Nabízí bezpečné tratě a přesně srovnatelné výkony, tedy spravedlivé výsledky. Jedná se v podstatě o časovku jednotlivců, jaká se dříve jezdila ve Zlivi nebo v Ostré u Nymburka,“ dodává Jiří Jelínek, který dříve vedl i tehdejší českou jedničku Renatu Berkovou nebo Michala Daňka, který se po skončení kariéry znovu vrátil na tratě. „Je to zpestření, můžeš líp držet svoje tempo, ale zase nevíš přesně, jak jsi na tom proti soupeřům,“ oceňuje zkušený ironmanátor Petr Vabroušek.

Labe arena Račice slouží vodákům i traitlonistům. FOTO: Martin Wawrzyczek

Limit přihlášek pro letošní ročník činí 150 závodníků, kteří odstartují v neděli 30. května postupně od 9 hodin. Závod dává šanci prověřit formu před klasickými open závody, ale i možnost útočit na časové osobáčky. Nehrozí jízda v háku. V uplynulých letech se tu představila i řada špičkových borců v čele právě s Petrem Vabrouškem, který tady začínal ještě jako veslař. Loni přijel dokonce i Adam Hansen, člen profistáje Lotto/Soudal, australský rekordman v počtu 20 účastí na cyklistických Grand Tours v řadě. A vedl si skvěle, dojel třetí. Vyhrál Tomáš Řenč v čase 3:57:43.

Hromadný triatlon

Sobotní pohodový ICT triatlon se koná už pošestnácté. Ten je zase ideálním závodním polem pro celou rodinu, a nejen ty ajťácké, pro něž původně vzniknul. Poměřit síly mohou děti a pak na sprint tratích (0,75 – 20 – 5 km) tátové i mámy, populární je soutěž firemních týmů ve složení 2 páni + 1 dáma. Dle současných možností se plánují dva oddělené starty. Ve 14 hodin pro závodníky do 40 let, v 15:30 hodin pro starší a pokročilé. „Ale to se ještě může změnit. Uvidíme, co se objeví za pokyny a kolik lidí se přihlásí,“ uvažuje Martin Dvořák.

Račický triatlon vede běžeckou trasu do lesů okolo Labe areny. FOTO: Martin Wawrzyczek

Jistojistě plavat se bude ve zdejším vodáckém kanále, okolo něhož vede zcela rovný cyklistický okruh, měřící přesně 5 kilometrů. Na dlouhých rovinách se dá s diskovými koly točit až k padesátce (Hansen ji loni dokonce překročil – v průměru!), jen pozor na 90stupňové zatáčky! A běhá se známý kratší okruh 2,5 km po zpevněné cestě do přilehlého lesíka.

Opatrnost kvůli zdraví

V celé Labe areně teď platí upravený režim. „Do areálu bude přístup pouze pro již očkované, nebo pro ty, kteří prodělali Covid-19 před méně než 180 dny, nebo s negativním testem. Případně na místě máme připraveny antigenní testy ze slin i z nosu. K prokázání skutečností, že splňujete výše uvedené podmínky účasti, budeme požadovat váš podpis u prezentace. Podrobné informace k závodu přijdou všem registrovaným na mail ve čtvrtek,“ vzkazuje Martin Dvořák účastníkům.

Můžete také využít zdejší kapacity bydlení (informace na telefonu 775557888.). Ale diváci se budou moci tentokrát pohybovat jen na tribunách, stejně jako loni v červnu, ne dole u depa podél trati nebo v občerstvovacím koridoru.

INFO: Přihlášky na triatlony v Račicích

Cyklistická trasa Račického triatlonu vede po absolutní rovině. FOTO: Martin Wawrzyczek
Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.