Jen čtvrt hodiny pěšky od aquaparku, funparku a IQparku Babylon v Liberci je další zajímavá atrakce pro děti i dospělé Papilonia. Motýlí dům sídlí v prostorách obchodního centra Forum.
Motýlí domy Papilonia jsou umístěné v sedmi městech České republiky. Poslední byl otevřen v Liberci. Návštěvníci se v nich setkávají tváří v tvář s tropickými motýly.
„Motýli jsou jediný hmyz, kteří nebudí u lidí odpor,“ říká provozovatel motýlího domu Papilonia Liberec Roman Štěpánek. „Naopak každý je obdivuje.“
Motýli v přirozeném prostředí
V liberecké Papilonii najdete tři desítky druhů exotických motýlů. „Průběžně je měníme. Každý týden nasazujeme 350 až 500 kukel jiných druhů,“ říká Roman Štěpánek. „Průběžně létá v naší expozici 1000 jedinců.“
Je z čeho vybírat, protože motýlů žije na zeměkouli zhruba 180 000 druhů. Jsou druhým nejrozšířenějším hmyzem hned po broucích.
Mezi nejatraktivnější v Liberci patří obrovské druhy Caligo Memnon a Morpho Peleides, jejich rozpětí křídel odpovídá velkému školnímu sešitu, tedy 30 centimetrů. Z tuzemských luk známe třeba otakárka fenyklového. Další pocházejí zejména z Jižní Ameriky, Mexika, jihovýchodní Asie či subsaharské Afriky. Při tom žádný z nich nemá strach z lidí.
Teplota uvnitř se udržuje od 26 do 30°C a vlhkost vzduchu dosahuje 80 až 100 %. „V nižších teplotách než 25°C tropičtí motýli nepřežijí a v horku nad 30°C přestávají létat,“ vysvětluje Roman Štěpánek. Sluneční světlo v Papilonii nahrazují speciální zářivky v podobném vlnovém spektru. K jídlu dostávají nahnilé banány a k pití cukrovou vodu v poměru 1:8.
Můžete tak spojit příjemné s užitečným, respektive vzdělávání s reálnou zkušeností plnou dobrodružství a nezapomenutelných zážitků. Přítomnost návštěvníků motýly nijak neruší. Pozitivně reagují na výrazné barvy na oblečení nebo ovocné parfémy. „Pokud dorazíte barevně oblečeni, můžete prohlídku absolvovat doslova s motýlem na rameni,“ doporučuje Otakar Frühbauer z agentury Seteva, který má na starosti komunikaci s veřejností.
Fascinující život motýla
Život těchto pestrobarevných tvorů je sice krátký a jeho letová fáze trvá pouze 1 až 5 týdnů, přesto lidstvo odjakživa fascinuje. Malým zázrakem je samotná přeměna housenky v motýla. Vše ale začíná už vajíčkem, které samička naklade na listy živných rostlin. V něm se poté formuje tělo housenky, které se postupně zvětší až třistakrát. „Housenka nedělá nic jiného, než žere listí,“ popisuje Roman Štěpánek. „Jedna housenka spořádá malý banánovník.“
Jakmile dosáhne maximální velikosti, zakuklí se a díky uvolnění speciálních enzymů se rozpustí na kaši a z ní se postupně vyvine motýl. Tato proměna je považována za jeden z největších zázraků ve zvířecí říši. Metamorfóza musí proběhnout podle motýlího druhu během pár vteřin až několika minut. Když to jedinec nestihne, okamžitě umírá.
Motýlí dům Papilonia Liberec je otevřen v OC Forum Liberec (2. patro), Soukenné náměstí 2a.
Otevřeno je celoročně každý den 9 – 20 hodin.
Vstupné: děti 3-15 let 120 Kč, dospělí 180 Kč, rodina 2 dospělí+3 děti 450 Kč. Prohlídka není časově omezena.
INFO: Papilonia