Menu
Letní koupaliště a aquaparky

Račice otevřely triatlonovou sezonu 2021

Labe aréna s perfektním zázemím, vodáckým kanálem, pětikilometrovým asfaltovým okruhem a přilehlým lesíkem nabízí triatlonistům ideální podmínky. Pořadatelé nabídli přímo na místě testování na covid-19 a připravili báječné závody.

I když borce neničil déšť jako loni, už tu zažili teplejší klima. Zvlášť koncem května. Proto se nakonec po oba dny plavalo v neoprenech, teploměr ve vodě neukázal víc než sedmnáct dílků. K tomu řádný větříček. Přesto si na půlironmanské vzdálenosti (1,9-90-21 km) mnoho účastníků zapsalo PB-časový osobáček.Rodinný sprint triatlon

Sobotní rodinný sprint (0,75-20-5 km) vyhrál ostřílený veterání 44letý Jaroslav Brynda. „Chtěl jsem to zkusit po dvou letech bez závodů. Něco plavu, mám něco najeto a běhat můžu, je to kousek od baráku,“ poznamenal k přípravě a motivaci.

Triatlon Račice 2021. FOTO: Martin Wawrzyczek

Jak mu to šlo? „Plavu jen venku, nevadí mi zima, ale tady jsem vzal neopren. Sice mi mladíci uplavali, ale nebyl to extrémní kvapík, lezl jsem z vody čtyřicet vteřin za nimi a věřil si, že je doženu.“ Vzal si časovkářské kolo a na konci prvního okruhu podél kanálu je dojel. Udržel se ho jen další starý bard, ještě o šest let starší Pavel Paták (TTK Slávia Plzeň), bývalý účastník světových pohárů na olympijské trati.

„To mi nehrálo do karet. Je v mé věkové kategorii a navíc nestřídal. Tak jsem mu dal dva nástupy, šlápl jsem do toho přes 900 wattů a odpoutal se. Musel jsem si potom oddychnout, ale viděl jsem, co si můžu dovolit,“ popsal Jaroslav Brynda rozhodující atak. „Nevěděl jsem, jak to bude vypadat v běhu, ale zvládl jsem to.“ Nepříjemný vítr se točil, rozbíhal za 4:19/km, ale v závěru se dostal pod čtyři minuty a pohlídal si sedm vteřin na druhého Jakuba Cihláře (TK Příbram). Paták skončil třetí 39 vteřin zpět.

Triatlon Račice. Teplota vody klesla na 17 stupňů Celsia. FOTO: Martin Wawrzyczek

„Jsem spokojenej, slíbil jsem dětem dovézt medaili,“ vyprávěl pak ještě Jaroslav Brynda, otec šestiletého Šimona a dvouleté Elišky, učitel na sportovní škole v nedalekých Neratovicích. V listopadu ho srazil Transit a od té doby sportuje s prasklou klíční kostí. „Stíhám do deseti hodin tréninku týdně. Ale operaci mi kvůli covidu pořád odkládali. Teď to drží, mám v plánu ještě nějaké závody, tak to nechám asi až na podzim,“ usmál se.

Ukázal se i další bývalý reprezentant Tomáš Bednář a řada dalších známých tváří. Mezi ženami kralovala teprve 17letá příbramská naděje Natálie Fraňková (1:08:39). 

Half Ironman

Pro nedělního halfironmana se počasí nezměnilo. Fryšno, větrno, slunce, jen voda ještě o stupeň studenější.

David Jílek vyrážel tři minuty za Janem Wainerem (Cyklo Friede) a to mu velmi pomohlo ke kontrole situace na trati. „Všechno vyšlo tak, jak mělo, jen na kole hodně nepříjemně foukalo. Zato běh v lese po měkkém na osmi okruzích se mi moc líbil,“ hodnotil. „Sledoval jsem Honzu, s ním jsem počítal jako s největším soupeřem. Až v půlce půlmaratonu se lehce navyšoval náskok a to jsem věděl, že to už dobře dopadne.“ Cílovou metu protnul v čase 4:05:37. O jedenáct let starší 44letý policista Wainer 1:57 minuty za ním a třetí příbramský Jan Hradecký už za dalších pět minut.

Triatlon Račice 2021. FOTO: Martin Wawrzyczek

„Radši bych jel asi hromadně v kontaktu, takhle by to bývalo jistě psychicky náročnější, vlastně pořád naplno. Naštěstí mi pomohl ten zmíněný kontakt s Honzou. Ale beru intervalového půlironmana jako zajímavé zpestření a teď vlastně možná jedinou možnost, jak si tady pořádně zazávodit,“ poznamenal ke konceptu vítěz David Jílek.

Sám už se postavil začátkem roku na startovní čáru v Dubaji, pak jel dva menší závody na Ostravsku a cyklistickou časovku. „Už jsem celkem v tempu,“ přiznal muž, který se chystá letos hlavně na Moraviamana na nové trati, Slovakmana a na podzim na oblíbeného Wintermana.

UBYTOVÁNÍ: Chaty a chalupy k pronajmutí v okolí Račic

Triatlon Račice 2021. FOTO: Martin Wawrzyczek

Na 13. pozici (4:29:25) dokončila výrazná osobnost historie českého triatlonu Jan Strangmüller, který sem přivezl svoji celou tréninkovou skupinu. Pak 27. byl další havajský Ironman Ondřej Teplý (4:43:02). Paradoxně lépe dopadl o den dříve na sprintu (13.). Dále třeba 36. nezdolný veterán a skvělý běžec Petr Švarc (4:53:02).

Mezi ženami vládla 44letá Renáta Benčová z TTK Slavia Plzeň (5:10:20). Těsně nad solidních šest hodin dokončila nejstarší účastnice 60letá Pavlína Procházková (Iron Stars Beroun).

KOUPÁNÍ.cz: Labe aréna – vodácký kanál Račice

Triatlon Račice 2021. FOTO: Martin Wawrzyczek
Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.