Domácí bazény vyžadují stálou péči. V zimě stejnou jako v létě.
Prvním požadavkem, který je nutno splnit za každou cenu, je čistota. Průzračná musí být voda na koupání, hygienické by mělo být sociální zázemí a k příjemnému zážitku patří průhledná okna či prosklená střecha, čistá podlaha a stěny.
Sociální zázemí
K bazénu samozřejmě patří toalety, sprcha, převlékací místnost a nejbližší okolí bazénu. Nejčastěji jsou tato místa a případně samostatné místnosti pokryté kachličkami na podlaze i na zdech, případně jsou zdi ošetřeny omyvatelnými omítkami odolnými proti vlhkosti.
Jejich ošetření je záležitostí běžných přípravků na úklid. Nezapomeňte, že je potřeba vybírat chemikálie určené na nesavé povrchy a nejlépe s antibakteriálními účinky.
Zvláštní péči vyžaduje hygiena toalet. Antibakteriálních čističů je na trhu velký výběr. Hodí se také osvěžovače vzduchu.
Skleněná okna
Většina domácích bazénů je opatřena skleněnými okny, prosklenými stěnami nebo dokonce celými průhlednými střechami.
Sklo je nádherný a elegantní materiál, ale vyžaduje pečlivou údržbu a pravidelné čištění. Počítejte s tím, že budete potřebovat nejen čistící a úklidové prostředky, ale také košťata, stěrky, kýble, smetáky a mopy.
Kvalitní voda v bazénu
Odborníci mluví o principu 5P péče o bazén – čištění vany, udržování hladiny pH, dezinfekce, vločkování a filtrování.
1. Čistota
Nejméně jednou za rok se doporučuje bazén vypustit a důkladně vyčistit speciálními čistícími přípravky. Stěny a dno se musí zbavit usazených nečistot a vápenatých usazenin, ve kterých se drží bakterie a řasy.
Kromě chemie nastupují do práce gelové kartáče, výkonné vysavače a různé druhy hadříků i houbiček. Pokud jste to letos ještě neudělali, máte nejvyšší čas. Při generálním úklidu je potřeba hodně větrat a nikomu se přece nechce pracovat na mrazu!
2. Kvalita vody
Základem čisté vody je hodnota pH (chemická kyselost) v rozmezí od 6,6 do 7,4. Určuje se jednoduchým testerem. Voda se následně upravuje přípravky pH plus nebo pH minus.
Kyselost pH by se měla kontrolovat aspoň jednou týdně. Hodnota pH klesá, když se bazén často používá.
Bazén napouštějte vodou dovezenou z vodárny (je to nejlevnější), nebo ho napusťte z vodovodního řadu (ověřte si na obecním úřadě, zda to je technicky možné). Voda je předem upravená vodárnou, kdežto voda ze studny či vrtu bývá příliš tvrdá s příměsí minerálů.
3. Dezinfekce
Dezinfekce brání množení řas a bakterií. Nejčastěji používaná je jednorázová chlorová desinfekce, neboť je rychlá a účinná. Průběžně se dezinfikuje tabletami s chlorem nebo aktivním kyslíkem.
Pokud má voda správné pH i dostatek chloru, a přesto se objeví zákal či dokonce jsou vidět řasy, je potřeba aplikovat algicid, speciální prostředek na hubení řas.
V obchodech dejte pozor na dvě skutečnosti:
Kyslíkové a chlorové přípravky nelze kombinovat, protože navzájem ruší své účinky.
Do vířivých bazénů a bazénů s protiproudem je nutno kupovat nepěnivé typy algicidu.
Podstatně dražší způsob dezinfekce je ozonizace, která umožňuje vynechat chlor. Ozon zabezpečí dokonalou dezinfekci, ničí viry a bakterie rychle a efektivně. Ozonem čištěnou vodu ocení alergici i astmatici a ozonizace snižuje i potřebu výměny vody v celém bazénu. Ozonizace nevnáší cizí látky do vody, jde jen o kyslík.
4. Vločkování
Po vyčištění bazénu, nastavení správné pH a dezinfekci vody, se odstraňují poslední nečistoty vločkováním. Nalijete do vody vločkovač a necháte jej působit. Naváže na sebe poslední špínu, udělají se díky tomu malé hrudky a ty se odfiltrují nebo vysedimentují (čili vyčistí filtrem nebo usazením).
5. Závěrečná filtrace
Nakonec zapnete filtrování bazénu a necháte filtr, ať dělá, co umí, nejméně 24 hodin.
Filtrační náplň je vhodné proplachovat aspoň jednou za dva týdny a nejméně jednou za dva roky ji celou vyměnit.