Menu
Aktuální zprávy

Bezpečí dětí ve vodě: důležité rady a doporučení

děti voda

Bezpečnost dětí ve vodě je klíčová pro zajištění jejich ochrany během koupání či plavání. Znalost základních pravidel a opatření výrazně snižuje riziko nehod a zranění. Tento článek poskytuje důležité rady a doporučení, jak udržet děti v bezpečí, ať už se nacházejí u bazénu, na pláži nebo u jezera.

První pomoc. Umíte ji poskytnout?

Umíte poskytnout první pomoc? Víte, jak se provádí masáž srdce a dýchání z úst do úst u dětí? Většina dospělých nikdy kurzem první pomoci neprošla anebo před mnoha lety, kdy byly rady jiné. Osvěžte si paměť a naučte se vše, co by mohlo být potřeba. Na internetu najdete mnoho článků a videí, krátké video natočila například ČT Edu s názvem Dětská záchranka: Tonutí, které je vhodné i pro děti. Obsáhlejší článek si přečtěte na Šance dětem.

Hodit se vám budou hlavně rady, co dělat, když se dítě topí nebo zraní při skákání. Ve stresu člověk není schopen jasně přemýšlet a čím více se toho naučíte v klidu domova, tím lépe. Pamatujte na to, že ne vždy je okolo někdo, kdo vám pomůže a je potřeba vědět, co (ne)dělat. A to stejné platí pro děti, i ony by se měly naučit, co dělat v krizové situaci, aby neohrozily sebe i tonoucího (zraněného). 

Nezapomeňte ani na důležitá čísla. Ve všech členských státech EU stačí zavolat 112, mimo EU jsou čísla jiná a tak si je nezapomeňte zapamatovat a zapsat! A zapište si ho i jinam než do telefonního seznamu, ve stresu si možná ani nevybavíte, jak jste si ho uložili, takže se hodí ho mít vytištěné na zalaminované kartičce nebo na papírku v peněžence.

Bezpečnostní vybavení není radno podceňovat

Vždy používejte povinné i doporučené vybavení. Základ je plovací vesta, kterou musí mít menší děti za každé situace. Vestu si nepůjčujte, raději kupte vlastní na Snowboardel, ať máte jistotu, že není poničená. Dejte pozor na nafukovací rukávky a kruhy, vyfukují se a dítě se může převrátit pod vodu. Plovací vesta je praktičtější a bezpečnější. Plánujete paddleboarding, plavbu lodí, člunem nebo pronájem jachty? I v takové situaci dítěti nasaďte vestu. Stačí zakopnout a neštěstí je na světě. Utonutí patří mezi časté příčiny úmrtí a každý rok jich je zbytečně mnoho.

Naučte děti plavat a řešit nečekané situace

Čím lepší plavec, tím menší riziko utonutí. Základ je znát sebe a vědět, co zvládnu. Čím déle se člověk učí správně plavat, tím víc je jasné, jak je to náročná aktivita a není radno se přeceňovat. Proto děti veďte k plavání a snažte se u nich probudit chuť pravidelně navštěvovat plavecký bazén. Bojí se? V tom případě si přečtěte náš článek na téma Strach z vody

Kromě plavání se ale dítě musí naučit i bezpečnost ve vodě. Jak předcházet křečím a co dělat, když přijdou? Jak se zachovat při vysoké vlně a co dělat, když se nalokají vody? Umí správně splývat? Ví, že nesmí skákat do neznámé vody? Připravte je na vše, co může přijít.

Vždy mějte přehled

Nikdy dítě nespouštějte z očí. Nikdy nenechte hlídat staršího sourozence. Nikdy se nespoléhejte na cizí lidi. Jak už jsme zmiňovali, utonutí patří mezi ty největší dětské zabijáky. Pamatujte si tato 3 NIKDY a řiďte se podle nich doma u bazénu i na dovolené. Spoléhejte se pouze na sebe a pravidelně dítě kontrolujte nebo s ním aktivně buďte. Na plné pláži se vám bude jen těžko kontrolovat, kde se vaše dítě nachází, navíc si ho můžete splést s někým jiným. Stačí se začíst na 15 minut do zajímavé knížky a neštěstí je na světě.

Veronika Krakešová

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.

Chaty, chalupy a apartmány u vodní nádrže Lipno naleznete na stránce Lipno ubytování. Když můžeme doporučit ubytování na horách, podívejte se na stránky Krkonoše ubytování nebo na hranici s Německem - ubytování v okolí Šumavy.

CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.